avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 569 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Firma intrata in faliment . Indemnizatie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Firma intrata in faliment . Indemnizatie

Buna ziua,

Momentan ma aflu in concediu de creștere al copilului pana in Martie 2020
Firma de unde am intrat in acest concediu intr-o luna intra in faliment .
Întrebarile mele sunt :
1.pot intra in șomaj de când firma intra in faliment ? Sau ce ar trebui sa fac in aceasta situație ?
2. Indemnizația pana in 2020 îmi este afectată de intrarea in faliment a firmei?

3. Trebuie sa duc ceva acte sau ceva de la firma la Itm ?

Mulțumesc anticipat
Ultima modificare: Vineri, 27 Septembrie 2019
GiuMi, utilizator
Cel mai recent răspuns: GiuMi , utilizator 12:39, 27 Septembrie 2019
Ai dreptul la 85% din salariu timp de 2 ani.
Daca intra in faliment, te inscrii la masa credala, in procesul deschis pentru lichidarea judiciara, astfel incat sa iti obtii banii pana la capat.
Apoi te poti adresa Fortelor de munca pentru a gasi un loc de serviciu dupa cei 2 ani.
Atentie, daca te intorci mai devreme in campul muncii, mai devreme de cei 2 ani, ai dreptul la un supliment de insertie de 500 lei lunar in plus.
Ia legatura cu lichidatorul firmei sau judecatorul sindic, cauta pe net dosarul prin numele firmei, daca de ex ai sediul firmei in sect 1, cauta pe site-ul Judecatoriei sect 1, etc
Este vorba de o firma mică cu sediul la Cluj .
@ Interventie moderator

@ Biscuite otravit
Partial eronat este mesajul dvs ... inainte de a posta , va rog sa lecturati si legislatia in vigoare.

======

@ GiuMi
.....
Întrebarile mele sunt :
1.pot intra in șomaj de când firma intra in faliment ? Sau ce ar trebui sa fac in aceasta situație ?
2. Indemnizația pana in 2020 îmi este afectată de intrarea in faliment a firmei?

3. Trebuie sa duc ceva acte sau ceva de la firma la Itm ?
...


1. Puteti intra in somaj, dupa incetarea c.i.m. ..in acest sens, mergeti la AJOFM sa va spuna ce acte va trebuie pentru dosar.

2. Indemnziatia nu este afectata de intrarea societatii in faliment.

3. ITM-ul nu are nicio legatura cu aceasta situatie.
Va mulțumesc mult pt lămuriri . Am confundat ajofm cu Itm . La ajofm voi merge luni .

Zi frumoasa

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Firma in faliment- recuperare salarii viu viu Buna seara, Am lucrat la o firma care este in faliment. Nu am primit salariile 3 luni. Sunt inscris la masa credala. Va rog sa-mi spuneti : 1. Pot solicita ... (vezi toată discuția)
Somaj dupa ccc Alepop86 Alepop86 Buna seara, am terminat perioada de concediu de crestere a copilului si am facut cerere de reintegrare in campul muncii catre firma unde am fost angajata, ... (vezi toată discuția)
Sunt insarcinata, insa sunt angajata la o firma care da faliment si nu am continuitate pentru a putea beneficia de indemnizatie pentru ccc bcorinasimona bcorinasimona Buna ziua. Sunt angajata la o firma care de la 1 februarie intra in faliment. Problema e ca eu sunt insarcinata in 27-28 de saptamani iar concediul de ... (vezi toată discuția)