Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Obligativitate plata 1% Crucea Rosie
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Obligativitate plata 1% Crucea Rosie

Bună ziua!
Am o asociație culturala și un SRL, cu care desfășor activități de spectacole de teatru. Pentru fiecare spectacol de teatru desfășurat, plătesc 2%, din valoarea încasărilor, impozit pe spectacol. As dori sa știu dacă mai am și alte obligații de plata, de exemplu 1% Crucea Roșie sau Muzee sau altceva. Desfășor aceasta activitate de 7 ani. Aștept răspunsul dvs. Cu stima, Adriana Vlad
Ordinul Ministrului Economiei şi Finanţelor nr. 1488/ 4 octombrie 2007 - Norma metodologică privind perceperea, încasarea, virarea, evidența și controlul sumelor rezultate din aplicarea timbrului Crucii Roșii din 04.10.2007

Art. 1
(1) Potrivit art. 20 alin. (1) din Legea Societății Naționale de Cruce Roșie din România nr. 139/1995, cu modificările și completările ulterioare, toate instituțiile de cultură, de divertisment, federațiile și organizațiile sportive - asociațiile, cluburile sportive și fundațiile care organizează manifestări sportive sunt obligate să perceapă un timbru al Crucii Roșii pentru fiecare bilet vândut pentru evenimente culturale, de divertisment și sportive, concerte, festivaluri, spectacole, filme la cinematografe, întreceri sportive la nivel local, național și internațional etc., reprezentând un procent de 1%, care se va adăuga la prețul de vânzare.
......

[ link extern ]