Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cum procedăm dacă în nicio Adunare Generală nu se ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cum procedăm dacă în nicio Adunare Generală nu se va vota Statutul și Acordul de Asociere, plus Regulamentul Condominiului, știind că Actele Constitutive ale Asociației nu au mai fost actualizate de acum 22 de ani, de la înființarea Asociației ?

DEJA AU INTRAT ÎN VIGOARE NORMELE DE APLICARE ALE LEGII NR. 196/2018, PRIVIND STATUTUL ȘI REGULAMENTUL DE CONDOMINIU PENTRU ASOCIAȚIILE DE PROPRIETARI.
Știind că aceste acte juridice sunt obligatorii și că se pot vota doar în Adunările Generale, cum vom proceda noi, proprietarii Asociației de Proprietari de care aparținem forțat, știind că „șefii” Asociației n-au mai convocat legal nici o Adunare Generală din 2015 până azi, și nici nu vor avea cum să convoace una, deoarece vor încălca art. 47, 48 și 53 din Legea nr. 196/2018, pentru că nu vor putea să-i anunțe (să-i convoace) PE TOȚI CEI 458 DE PROPRIETARI AI ASOCIAȚIEI NOASTRE, CARE LOCUIESC ÎN 9 BLOCURI ȘI 28 DE SCĂRI ?
Grav și total ilegal este faptul că Actele Constitutive ale Asociației noastre (Statutul și Acordul de Asociere) NU AU MAI FOST ACTUALIZATE ȘI LEGALIZATE LA JUDECĂTORIE CONFORM LEGII NR. 196/2018, ART. 17, 21, 104 ȘI 107, TIMP DE ... 22 DE ANI, DIN ANUL 1997, DE LA ÎNFIINȚAREA ACESTEI FALSE ȘI ILEGALE ASOCIAȚII DE PROPRIETARI, care funcționează pe baza unor acte juridice constitutive expirate cel puțin din 2007, de la intrarea în vigoare a Legii nr. 230/2007, Statutul și Acordul de Asociere fiind abrogate încă o dată pe data de 28.09.2018, odată cu abrogarea Legii nr. 230/2007, acum fiind aplicabilă doar Legea nr. 196/2018
, numai că Asociația de Proprietari nu poate funcționa legal cu acte constitutive expirate și caduce (fără putere juridică, deoarece la Judecătorie figurează ca proprietari persoane decedate sau care și-au vândut demult proprietățile), știind că aceste acte vitale pentru orice Asociație n-au mai fost actualizate și legalizate la Judecătorie de aproape 22 de ani !!!
„Ministerul Dezvoltării a publicat Statutul și Regulamentul de Condominiu pentru Asociațiile de Proprietari, în conformitate cu Legea nr. 196/2018.”
Cele două acte juridice vitale pentru orice Asociație de Proprietari se pot descărca de aici: [ link extern ]

Articolul se află aici: [ link extern ]
flory_mr, utilizator
Mai poate funcționa legal o Asociație de Proprietari care nu și-a mai actualizat Statutul și Acordul de Asociere din ... 1997, adică de acum ... 22 de ani ?
Instanțele din România anulează personalitatea juridică a oricărei Asociații de Proprietari din România care nu se conformează articolelor 17, 21, 57 litera o, art. 104 alin. 2, 107, etc., așa cum este și speța aceasta, care este un Precedent Judiciar pentru orice Asociație de Proprietari, nu doar pentru una: www.rolii.ro/hotarari/5cafeed0e490091c04000066

Editat: bolduirea.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Cu procedăm în situația în care Judecătoria ne scrie că Actele Constitutive (Statutul și Acordul de Asociere) ale Asociației de Proprietari sunt aceleași din 1997 (de ... 22 de ani), în aceste acte juridice vitale figurând persoane decedate sau foști proprietari care și-au vândut demult proprietățile, șefii Asociației uitând că sunt obligați de Legea nr. 196/2018 SĂ ACTUALIZEZE ȘI SĂ LEGALIZEZE LA JUDECĂTORIE ACTELE CONSTITUTIVE ?