Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... O Asociație de Proprietari care nu și-a mai ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

O Asociație de Proprietari care nu și-a mai actualizat actele constitutive la Judecătorie de foarte mult timp, este în ilegalitate totală !

Am aici un exemplu dintr-o scară de bloc, care arată că actele constitutive ale A.P. nr. 71 din Brăila nu mai sunt legale în anul fiscal 2019, deoarece sunt aceleași din 1997 (ne-actualizate la Judecătoria Brăila), mulți dintre cei 458 de proprietari ai Asociație noastre înregistrați în 1997 la Judecătoria Brăila fiind decedați de mult timp, iar mulți dintre cei care erau proprietari în Decembrie 1997 și-au vândut proprietățile de mai mult timp !
Cum mai poți convoca Adunări Generale respectând cel puțin articolele 47 și 48 din Legea nr. 196/2018, dacă tu, ca președinte al Asociației de Proprietari, nu ai ACTUALIZAT datele celor 458 de proprietari ai A.P.71 din Brăila, mulți dintre ei decedând sau vânzându-și proprietățile ?
* ATENȚIE ! Conform Legii nr. 196/2018, art. 17, 21, 104 și 107, aceste acte constitutive ale A.P.71 (Statut, Acord de Asociere), trebuiau OBLIGATORIU ACTUALIZATE ȘI LEGALIZATE DOAR LA JUDECĂTORIA BRĂILA, numai că acolo nu am găsit decât actele juridice de constituire (ilegală) a A.P.71 din Brăila din anul ... 1997 !!!???
DETALII: [ link extern ]
flory_mr a scris:

Am aici un exemplu dintr-o scară de bloc, care arată că actele constitutive ale A.P. nr. 71 din Brăila nu mai sunt legale în anul fiscal 2019, deoarece sunt aceleași din 1997 (ne-actualizate la Judecătoria Brăila), mulți dintre cei 458 de proprietari ai Asociație noastre înregistrați în 1997 la Judecătoria Brăila fiind decedați de mult timp, iar mulți dintre cei care erau proprietari în Decembrie 1997 și-au vândut proprietățile de mai mult timp !
Cum mai poți convoca Adunări Generale respectând cel puțin articolele 47 și 48 din Legea nr. 196/2018, dacă tu, ca președinte al Asociației de Proprietari, nu ai ACTUALIZAT datele celor 458 de proprietari ai A.P.71 din Brăila, mulți dintre ei decedând sau vânzându-și proprietățile ?
* ATENȚIE ! Conform Legii nr. 196/2018, art. 17, 21, 104 și 107, aceste acte constitutive ale A.P.71 (Statut, Acord de Asociere), trebuiau OBLIGATORIU ACTUALIZATE ȘI LEGALIZATE DOAR LA JUDECĂTORIA BRĂILA, numai că acolo nu am găsit decât actele juridice de constituire (ilegală) a A.P.71 din Brăila din anul ... 1997 !!!???
DETALII: [ link extern ]

Chiar nimeni nu poate comenta aceste obligații, să vedem mai multe păreri ?
Sunt niște articole de lege vitale pentru legalitatea oricărei Asociații de Proprietari, mai ales articolul 107 din Legea nr. 196/2018, care va intra în vigoare pe 01.10.2019 !
Dacă nu se vor actualiza datele tuturor proprietarilor, această Asociație trebuie dizolvată de drept, la Judecătorie !
Vă rog să-mi spuneți ce ați face dacă ați fi un judecător cinstit și realist, și ați vedea ce scrie în actele constitutive ale A.P.71 Brăila, depuse la Judecătoria Brăila în 1997.
CITEZ DIN DOSARUL ÎNFIINȚĂRII A.P.71 AFLAT LA JUDECĂTORIA BRĂILA ȘI PE URMĂ SĂ SE CONSTATE ILEGALITĂȚILE GĂSITE ACOLO, ÎNCĂLCATE ȘI ACUM, ÎN 2019 (de văzut mai ales care e SCOPUL A.P.71, acesta fiind grav încălcat, știind că mai ales din 2009 Adunările Generale anuale obligatorii ori n-au existat deloc, ori s-au convocat ilegal, cu prezența a vreo 3-4 % din totalul membrilor Asociației de Proprietari nr. 71):
<<< Prin cererea înregistrată la această Instanță cu nr. 14313/1997, Asociația de Proprietari nr. 71 compusă din blocurile A, B, C0, CC, C1, D1, D2, D3 și D4, cu sediul în Brăila, Str. Școlilor, Bloc C1, Sc.4, Parter, reprezentată în Instanță de către casiera-contabilă J.V., a solicitat acordarea personalității juridice și înregistrarea în Registrul Persoanelor Juridice de la Judecătoria Brăila, în conformitate cu dispozițiile Legii nr. 114/1996 și a articolului 4 din Regulamentul Asociației de Proprietari.
ꔚ DIN ACTELE ȘI LUCRĂRILE DOSARULUI, INSTANȚA REȚINE, ÎN FAPT, URMĂTOARELE:
Asociația de Proprietari nr. 71 Brăila, compusă din blocurile A, B, C0, CC, C1, D1, D2, D3 și D4, s-a constituit ca Asociație de Proprietari pe data de 06.11.1997 și e formată dintr-un număr de 458 proprietari de apartamente.
S-au depus: Acordul de Asociere, Tabelul Nominal al proprietarilor de apartamente din Asociația de Proprietari nr. 71 Brăila, adresa Judecătoriei Brăila privind transcrierea în Registrul de Publicitate Imobiliară la nr. 9983/19.12.1997, Statutul Asociației de Proprietari nr. 71, autentificat cu numărul 1300 din data de 16.12.1997, de către Notarul Public.
SCOPUL ASOCIAȚIEI DE PROPRIETARI NR. 71 BRĂILA ESTE ACELA de a desfășura o activitate în vederea ADMINISTRĂRII CLĂDIRII, A PROPRIETĂȚII COMUNE (* NOTĂ: astfel, A.P.71 din Brăila este, fără dubii, ilegală și își încalcă scopul declarat inițial, la înființarea Asociației, știind că nu se administrează doar O CLĂDIRE - pentru un bloc, un Condominiu care să aibă proprietăți comune, nu să se administreze ilegal Asociația pentru toate cele 9 blocuri ale A.P.71), DE A APROBA BUGETUL ANUAL AL A.P.71 şi de a încasa cotele lunare de Întreținere de la proprietarii apartamentelor din A.P.71, în vederea achitării către furnizori a sumelor datorate pentru prestațiile efectuate. ► NOTĂ: S-a încălcat scopul A.P.71 Brăila declarat inițial, acela de a vota Bugetul de Venituri şi Cheltuieli în fiecare an fiscal, în cadrul Adunărilor Generale anuale, pe baza căruia șefii A.P.71 să poată impune anumite sume pentru fondurile Asociației - de reparații, de penalizări, de rulment, de chirii, de salarii, şi alte sume speciale.
Organele de conducere ale Asociației de Proprietari nr. 71 din Brăila sunt: Adunarea Generală, Comitetul Executiv şi Comisia de Cenzori.
Prin scopul declarat, Asociația de Proprietari nr.71 Brăila respectă dispozițiile Legii nr. 114/1996 și Regulamentul de funcționare în ceea ce privește numărul de proprietari.
Văzând dispozițiile Legii nr.114/1996 şi ale Regulamentul de Funcționare a Asociațiilor de Proprietari rezultă că sunt îndeplinite cerințele legii pentru acordarea personalității juridice privind cerințele de formă şi fond privind înființarea, înregistrarea și funcționarea acesteia, motiv pentru care Instanța va admite cererea.
► NOTĂ: Doar președintele ales legal de proprietarii oricărei Asociații de Proprietari poate fi reprezentantul ei şi are dreptul de a participa la procese în numele proprietarilor, nu o altă persoană precum J.V., fosta contabilă a A.P.71. Nu vedem nicăieri că ar fi fost prezent și că ar fi semnat actele președintele A.P.71 de atunci. >>>
flory_mr, utilizator
Am deschis un Topic referitor la funcționarea ilegală a A.P.71 din Brăila, ca Persoană Juridică, știind că șefii ilegal aleși ai Asociației noastre nu au mai actualizat la Judecătoria Brăila Statutul și Acordul de Asociere, de ... 23 de ani, din 23.12.1997 !
* DETALII: www.avocatnet.ro/forum/discu...
Articolul 104 alineatul 2, dar și articolul 17 alineatele 2 și 8, plus articolul 57 litera o din Legea nr. 196/2018 arată OBLIGAȚIA oricărei Asociații de Proprietari de a se reorganiza și de a funcționa în legalitate DOAR ÎN URMA ACTUALIZĂRII ACTELOR CONSTITUTIVE (mai ales a Acordului de Asociere expirat de zeci de ani) și a punerii în acord cu toate articolele din Legea 196/2018, știind că au fost abrogate mai multe legi anterioare din domeniu, și astfel Actele Constitutive sunt CADUCE, inopozabile și nule absolut.
Art. 17. - (2) Statutul și Acordul de Asociere SE ÎNTOCMESC ÎN BAZA PREZENTEI LEGI NR. 196/2018.
(8) ACORDUL DE ASOCIERE ȘI STATUTUL ASOCIAȚIEI DE PROPRIETARI, ACTUALIZATE, SE DEPUN DE CĂTRE PREȘEDINTELE ASOCIAȚIEI DE PROPRIETARI, ORI DE CÂTE ORI SUNT MODIFICĂRI, LA JUDECĂTORIA în a cărei rază teritorială SE AFLĂ CONDOMINIUL.
Art. 57. - PREȘEDINTELE ASOCIAȚIEI DE PROPRIETARI ARE URMĂTOARELE ATRIBUȚII:
c) SUPRAVEGHEAZĂ ȘI URMĂREȘTE CORECTA PUNERE ÎN APLICARE A HOTĂRÂRILOR ADUNĂRII GENERALE, RESPECTAREA PREVEDERILOR STATUTULUI ȘI A ACORDULUI DE ASOCIERE ALE ASOCIAȚIEI DE PROPRIETARI, și aplicarea deciziilor Comitetului Executiv;
d) ADUCE LA CUNOȘTINȚĂ PROPRIETARILOR PREVEDERILE STATUTULUI și Regulamentului CONDOMINIULUI;
o) ÎN CAZUL MODIFICĂRII CADRULUI LEGISLATIV PRIVIND ASOCIAȚIILE DE PROPRIETARI, PREȘEDINTELE CONVOACĂ ADUNAREA GENERALĂ A ASOCIAȚIEI DE PROPRIETARI PENTRU MODIFICAREA CONFORMĂ A STATUTULUI ASOCIAȚIEI. ♦ NOTĂ: În cazul A.P. nr. 71 din Brăila, cu toate că s-au abrogat deja două legi din domeniul Asociațiilor de Proprietari (mai ales Legea nr. 230/2007) șefii ilegal aleși ai Asociației noastre au refuzat să convoace o Adunare Generală pentru actualizarea obligațiilor legislative și pentru punerea în concordanță a Actelor Juridice Constitutive cu legile existente în prezent (ESTE ABERANT FAPTUL CĂ ȘEFII ILEGAL ALEȘI AI A.P.71 BRĂILA N-AU MAI MODIFICAT ȘI N-AU MAI ACTUALIZAT SAU LEGALIZAT LA JUDECĂTORIA BRĂILA STATUTUL ȘI ACORDUL DE ASOCIERE ALE ASOCIAȚIEI, ÎNCĂ DIN ANUL ... 1997, adică și azi, după mai mult de ... 23 de ani, figurează în Acordul de Asociere al A.P.71, ca și proprietari membri, persoane DECEDATE sau persoane care și-au vândut demult proprietățile și astfel nu mai au nici calitatea de proprietari, nici cea de membri asociați) !!!
flory_mr, utilizator