Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Taxa pentru difuzarea muzicii ambientale
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Taxa pentru difuzarea muzicii ambientale

Bună ziua. Avem un hotel de trei stele și plătim pentru difuzare muzica ambientala la Credidam, Ucmr-Adă. UPFR, la TVR și acum a venit UPFAR-ARGOA. Ne puteți lamuri la care suntem obligați sa plătim?
Multumesc
CREDIDAM reprezinta artistii interpreti si executanti
UPFR reprezinta producatorii (casele de discuri)
UCMR-ADA reprezinta autorii (compozitorii, editorii, aranjorii, etc.)
La UPFAR-ARGOA platiti pentru audiovizual (televizoare).

Legea, la fel ca peste tot in lume, a fost creata pentru ca cei care au creat, interpretat si produs muzica sa poata sa si castige de pe urma muncii lor. Astfel, sumele pe care d-voastra le achitati catre aceste organisme de gestiune colectiva, conform legii, trebuie sa mearga catre compozitorii, artistii si producatorii a caror muzica s-a difuzat in locatia d-voastra.
Din pacate, doar UCMR-ADA achita aceste remuneratii titularilor de drepturi a caror muzica s-a folosit, UPFR si CREDIDAM nu fac asta ci impart banii care ii incaseaza de la utilizatori dupa un algoritm propriu, numai catre cei in drept nu.