Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Vânzare teren
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Vânzare teren

Bună ziua, am vândut în urma cu trei ani un teren arabil în baza unei promisiuni bilaterale de vânzare cumparare(valabila 3 ani). În tot acest timp cumpărătorul nu a vrut sa definitiveze actele și nici sa plătească impozitul terenului respectiv, ba mai mult mi-a vorbit și foarte urat. Acum promisiunea a expirat și ma tot suna sa ii fac alta procura,iar eu nu vreau sa ii mai dau terenul, vreau sa ii dau diferența de bani și sa îmi opresc terenul. Sa fac un contract în care sa ii resturi banii(nu sa ii dau teapa) Pot face ceva în sensul acesta, sau îmi fac mai mult rău?
Rezolutiunea poate fi una conventionala, in care remiteti avansul catre promitentul-cumparator.

Lecturati atent clauzele promisiunii bilaterale de vanzare-cumparare, veti regasi modalitatile in care survine sanctiunea rezolutiunii.

Va sugerez sa perfectati actele in fata unui notar public.

Avansul sa fie remis in contul personal al promitentului -cumparator, existand, totodata, o declaratie pe proprie raspundere, notariala, din partea acestuia.

In cazul in care nu survine rezolutiunea, in mod amiabil, va puteti adresa instantei de judecata, refuzul nejustificat a fost manifestat de catre promitentul -cumparator, care a refuzat sa se prezinte la notariat, in vederea incherii contractului de vanzare-cumparare.

Asadar, culpa ii revine acestuia, din cauza conduitei manifestate , vanzarea nu a putut fi realizata.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat