Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am încheiat o promisiune de vânzare pentru un teren ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am încheiat o promisiune de vânzare pentru un teren ce urma să fie dezmembrat, dar din păcate nu mi s-a emis certificatul de urbanism. Ce pot face dacă cumpărătorul refuză anularea contractului?

Am incheiat o promisiune de vanzare pentru un teren ce urmeaza sa fie dezmembrat dintr-o alta suprafata. Din pacate in momentul in care am inceput sa fac documentatia pentru dezmembrare directia de urbanism a refuzat sa emita certificatul de urbanism pentru ca terenul nu respecta regula privind latimea mai mica decat adancimea.
Ce pot face daca cumparatorul refuza anularea de comun acord a promisiunii de vanzare-cumparare? Sunt de acord sa restitui avansul, dar pot fi obligat si la penalitatea din promisiune?
Manuela Rășină, administrator
Vorbiti cu cumparatorul intai si spuneti-i care e treaba.
Multumesc! Asta urma sa fac. Ca sfat pentru cine mai trece printr-o situatie similara: nu semnati promisiuni de vanzare-cumparare fara sa aveti un certificat de urbanism.
Sfat pentru vanzatori: nu promiteti ca vindeti si nu pretindeti bani inainte ("ca sa fiti sigur ca X cumpara"), fara sa va stiti cu toate actele pregatitie, obtinute si in regula. Dvs mai gasiti cumparatori, insa cumparatorul nu mai gaseste alti bani.
Sfat pentru cumparatori: nu dati bani inainte. Nici in mana, nici prin banca, nici la coltul strazii si mai ales fara un antecontract incheiat la notar.
cumparatorul e in drept sa va ceara achitarea intregii sume, conform contract. daca il rugati frumos, poate renunta la o parte din penalitate. sunteti cam la mana lui
adriandimitriu, utilizator
Depinde ce clauze ati semnat si cum sunt formulate. In principiu l-as notifica pe cumparator in termen util anexand dovada , ca independent de mine , nu se poate realiza dezmembrarea si deci nici vanzarea. Daca nu, solicitati desfiintarea antecontractului in instanta (daca va solicita si penalizarea)