Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... data intrarii in vigoare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

data intrarii in vigoare

Buna ziua!
Prin Legea 7/2007 s-a aprobat OUG 148/2005, cu anumite modificari. Data intrarii in vigoare a legii este 20.01.2007, iar a OUG 148/2005 este 01.01.2006. Modificarile pe care le aduce Legea 7/2007 de cand sunt in vigoare, de la 20.01.2007 sau de la 01.01.2006?
20.01.2007- pentru ca o lege nu poate retroactiva, deci nu isi poate produce efectele pentru trecut , ci pentru viitor.
Orice lege este in vigoare la 3 zile de la pub;icarea in Monitorul Oficial, daca nu se prevede alt termen, de ex 6 luni sau un an de la publicare.
Daca legea comporta anumite modificari, ea se aplica asa cum scrie in monitor.
Din 20.01.2007 : Perioada concediului pentru creşterea copilului în vârsta de până la 2 ani sau de până la 3 ani în cazul copilului cu handicap constituie vechime în munca şi în serviciu, care se are în vedere la stabilirea drepturilor ce se acordă în raport cu aceasta.

Din 01.01.2012 : Perioada concediului pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani sau de până la 3 ani în cazul copilului cu handicap constituie vechime în muncă şi în serviciu, precum şi în specialitate şi se are în vedere la stabilirea drepturilor ce se acordă în raport cu acestea.
Cornel Vasile, Consilier juridic