avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... data intrarii in vigoare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

data intrarii in vigoare

Buna ziua!
Prin Legea 7/2007 s-a aprobat OUG 148/2005, cu anumite modificari. Data intrarii in vigoare a legii este 20.01.2007, iar a OUG 148/2005 este 01.01.2006. Modificarile pe care le aduce Legea 7/2007 de cand sunt in vigoare, de la 20.01.2007 sau de la 01.01.2006?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:39, 2 Octombrie 2019
20.01.2007- pentru ca o lege nu poate retroactiva, deci nu isi poate produce efectele pentru trecut , ci pentru viitor.
Orice lege este in vigoare la 3 zile de la pub;icarea in Monitorul Oficial, daca nu se prevede alt termen, de ex 6 luni sau un an de la publicare.
Daca legea comporta anumite modificari, ea se aplica asa cum scrie in monitor.
Din 20.01.2007 : Perioada concediului pentru creşterea copilului în vârsta de până la 2 ani sau de până la 3 ani în cazul copilului cu handicap constituie vechime în munca şi în serviciu, care se are în vedere la stabilirea drepturilor ce se acordă în raport cu aceasta.

Din 01.01.2012 : Perioada concediului pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani sau de până la 3 ani în cazul copilului cu handicap constituie vechime în muncă şi în serviciu, precum şi în specialitate şi se are în vedere la stabilirea drepturilor ce se acordă în raport cu acestea.
Ultima modificare: Miercuri, 2 Octombrie 2019
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Spor vechime cresterea copilului IriB IriB Buna ziuna. Va rog sa ma ajutati sa clarific urmatoarea problema: Am fost in concediu pentru cresterea copilului in perioada 01.01.2006 - 16.10.2008. OUG ... (vezi toată discuția)
Spor vechime roxanas roxanas O salariata(functionar public) angajata in noiembrie 2007 (fara nici o zi vechime) a fost in concediu maternitate si concediu crestere copil in perioada ... (vezi toată discuția)
Vechime in specialitate sburlea corina sburlea corina Buna seara. Va rog sa-mi spuneti daca perioada in care am fost in concediul de cresterea copilului, respectiv 29.04.2010-15.02.2012, constituie vechime in ... (vezi toată discuția)