Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Probleme cu cumparatorul unui autovehicul
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Probleme cu cumparatorul unui autovehicul

Buna ziua,
In data de 25.09.2019 am vandut autovehiculul proprietate personala unei persoane fizice. Am incheiat contract de vanzare cumparare cu aceasta si am mers impreuna la sediul serviciul de taxe si impozite din localitate unde am inregistrat acest contract. Acum cumparatorul ma ameninta ca va circula cu masina fara rovinieta si imi vor veni mie amenzile. Pot face ceva pana cand se implinesc cele 30 de zile termen in care el trebuie sa inmatriculeze masina pe numele lui?
Va multumesc.
Nu va impacientați.
1. Anuntati-l pe măgar ca amenda o va plăti el, cu siguranță.
2. Din martie anul trecut este valabilă o decizie a ICCJ, 4/2018, care stabilește ca în cazul în care se va dovedi transferarea dreptului de proprietate, vânzătorul este exonerat de plata amenzii. Prin urmare puteți contesta și câștiga în instanta, pe baza acelei decizii, orice PV de contravenție care v-ar putea veni pe numele dvs. Pe baza contractului de vânzare - cumpărare.

mdogaru27@yahoo.com a scris:

Pot face ceva pana cand se implinesc cele 30 de zile termen in care el trebuie sa inmatriculeze masina pe numele lui?

Actualul termen este de 90 de zile
Pentru preintampinare situatii neplacute notificati oficial atat SPR evidenta auto cat si CNAIR ca nu mai sunteti proprietarul de drept si de fapt al vehiculului cu datele de identificare xxxx care a fost tranzactionat /achizitionat de catre numitul XX si depuneti document justificativ
Va multumesc frumos pentru raspunsuri. De luni am sa merg la Politie si CNAIR. O zi frumoasa!