avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 535 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Amenda lipsa ROVINIETA dupa termen de prescriere
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Amenda lipsa ROVINIETA dupa termen de prescriere

Buna ziua!
In data de 8 decembrie 2018 a trebuit sa duc o masina din mun. Galati catre o localitate din judetul Galati. Masina fusese obiectul dezbaterii unei mosteniri si tuturor ne-a scapata faptul ca expirase ROVINIETA.
Cum nu se putea mai frumos, pe traseul nostru era montata o camera video a CNAIR. Am primit recent o instiintare ca avem de platit o amnenda de 250 lei, sau 125 lei in termen de 15 zile. Daca as fi circulat asa regulat, plateam fara probleme dar in conditiile in care am facut 1 SINGUR DRUM de cca. 30 km pe drumul national, m-am gandit sa contesc bazandu-ma pe un linieat nou introdus in forma actualizata a a OG 15 - 2002, care spune asa:
"(10) Aplicarea sancțiunii amenzii contravenționale se prescrie în termen de 4 luni de la data săvârșirii faptei." - conf. Legii nr. 60/2018, in vigoare din 14.09.2018.

Conf. Procesului verbal de constatare a contraventiei:
- data la care se spune ca am circulat fara ROVINIETA este 08.12.2018;
- data la care a fost efectuata constatarea contraventiei este 12.03.2019 (depaseste termenul de prescriere stabilit la 4 luni cu 4 zile).

Considerati ca se va reusi usor anularea acestei contraventii?
Exista o alta cale de a rezolva direct cu CNAIR? In mod normal tb depusa o plangere la judecatorie.

Merci anticipat!
Ultima modificare: Sâmbătă, 6 Aprilie 2019
gavroche83, utilizator
Cel mai recent răspuns: gavroche83 , utilizator 10:55, 7 Aprilie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,
Aveti sanse si merita sa incercati.
Multumesc!
Din cate am citit pe internet, este nevoie sa depun o plangere la judecatorie? Asa complicat este?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amenda rovinieta silepop silepop Bună ziua. Eu am locuit până în 2015 într-un apartament apoi mi-am cumpărat o casă, păstrând apartamentul în care actualmente locuiește un chiriaș. ... (vezi toată discuția)
Amenda rovinieta oitaus78 oitaus78 Am primit procesul verbal sa platesc amenda 125RON pentru ca am circulat fara vignieta. Problema este ca a ajuns la mine in 4 luni si 2 zile (data postei) / 4 ... (vezi toată discuția)
Obligativitate plata rovigneta benemarin benemarin Am primit azi 4.04.2019 proces verbal pentru amenda lipsa rovigneta la data de 11.12.2018. Procesul verbal este intocmit in data de 12.03.2019 si a ajuns la ... (vezi toată discuția)