avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 427 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... MODIFICARE CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

MODIFICARE CIM

Buna ziua,
Am urmatoarea situatie:
-salariata incadrata cu program de 8 ore/zi, program normal: dupa 1 an de boala (concediu medical) vine cu o ,, DECIZIE MEDICALA ASUPRA CAPACITATII DE MUNCA , grad de invaliditate NOU si se incadreaza la GRADUL III'' Am facut act aditional de diminuare a orelor de munca de la 8/zi la 4/zi, modif salariu si incadrare. Am vrut sa inregistrez actul aditional in REVISAL si am vazut ca s-au modifict obtiunile , si anume:
- 8/40
-6/30
-Norma intreaga- legi speciale
(candva exista si varianta timp partial)
Eu ce aleg: Norma intreaga - legi speciale? ce reprezinta acest lucru?
Multumesc frumos
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:28, 7 Octombrie 2019
Exista si varianta ,in REVISAL, a c.i.m. cu timp partial . In program, alegeti :
tip norma : cu timp partial
durata timp de munca : cu timp partial
repartizare timp demunca : ore/zi
tip interval de repartizare : ore/zi
timp munca : 4.00
MULTUMESC. Iar cand primesc DECIZIA DE PENSIE se face incetare CIM si reangajare, corect?
Este corect.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Revisal - concediu risc maternal econo econo Cum modific in revisal contractul unei angajate care prezintă certificat de risc maternal de la medic cu mențiunea că poate lucra 4 ore pe zi in loc de 8? ... (vezi toată discuția)
In vederea aplicarii mecanismului kurzarbeit cf.oug 132/2020 ... elena689 elena689 In vederea aplicarii mecanismului Kurzarbeit cf.OUG 132/2020 conducerea societatii a stabilit ca intreg personalul sa nu lucreze o saptamana din luna ... (vezi toată discuția)
Program de lucru 20 ore/saptamana - act aditional + revisal cioc natalia cioc natalia Buna ziua, Care este formularea corecta la un act aditional la cim pentru un program de lucru de 20 ore/saptamana? In REVISAL cum se opereaza corect: ... (vezi toată discuția)