Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Organizare evenimente PFA sau SRL
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Organizare evenimente PFA sau SRL

Bună ziua,
Organizez de ceva timp evenimente pe persoana fizica, dar as vrea sa imi fac PFA sau SRL. Pana acum aveam contract cu o firma de ticketing care se ocupa de toate taxele aferente biletelor.
Intrebarea mea este, ar fi mai avantajos sa imi fac PFA sau SRL, ce taxe trebuie sa plătesc după fiecare eveniment, ma refer la taxele firmei, nu la impozitul biletelor? De asemenea imi trebuie sa pot incheia contracte si cu DJ ii, pot face asta ca Pfa? Ce obligații fiscale am la PFA si SRL.
Imi pare rau dacă am pus multe intrebari, dar vreau sa ma lămuresc cât mai repede.
Puteti incheia contracte de prestari sevicii sau contracte de munca cu DJ-ii, ca Pfa sau SRL
Ca pfa veti declara si veti plati anual impozit pe venitul din activitati independente 10% aplicat la venitul anual net adica venitul anual incasat - cheltuielile anuale platite pe pfa.
Separat veti plati si contributiile sociale la sanatate cass 10% si la pensie cas 25% pe pfa doar daca venitul anual net (adica venitul anual incasat - cheltuielile anuale platite) este peste plafonul celor 12 salarii minime brute pe economie, care de exemplu in acest an este 24960 lei. Daca trebuie sa le platii, procentele se aplica doar la valoarea plafonului. Altfel nu se platesc.
Ca SRL veti declara si veti plati trimestrial impozitul pe venitul microintreprinderilor de 3% daca pe firma nu veti avea niciun angajat cu contract de munca, sau 1% pentru un angajat. Separat, la inceputul anului urmator pentru anul precedent,dupa depunerea bilantului anual intocmit si semnat de catre un contabil autorizat membru ceccar, daca firma a avut profit si doriti sa il scoateti ca dividente, veti declara si plati la stat impozitul pe venitul din dividende de 5%.