Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ce solutie sa aleg?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ce solutie sa aleg?

Va rog sa ma ajutati pentru a alege o solutie corecta,intr-un caz anume.In anul 1978,printrun decret s-a scos din fondul forestier si s-a dat in administrarea unei intreprinderi un teren ,in vederea exploatarii materialului de sub teren (piatra).Ulterior intreprinderea a fost privatizata dar si-a pastrat dreptul de administrare,obtinand o licenta de exploatare,in acest sens.O persoana particulara a incercat sa obtina reconstituirea unui drept de proprietate pe acest teren obtinand o sentinta judecatoreasca.Cand s-a verificat daca cei de la Ocolul Silvic au in amenajament acest teren a reiesit ca nu scosesera din fondul forestier aceasta suprafata in anul transmiterii.
As putea sa ma indrept impotriva Ocolului Silvic (Directie Silvice) cu o actiune pentru a reface amenajamentul?Care ar fi temeiul juridic?As avea o alta optiune?ITRSV -ul de zona a constatat aceasta eroare (faptul ca terenul nu a fost scos din fond forestier),dar spune ca numai noi,printro actiune putem indrepta situatia.
Imi cer scuze pentru acest post lung si multumesc pentru eventuale sugestii.
In primul rand , dumneavoastra pe cine reprezentati? Persoana fizica sau intreprinderea?B-)
Intreprinderea.
Nu ma poate ajuta nimeni?:((