avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 194 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Desprindere din vechea Asociație de Proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Desprindere din vechea Asociație de Proprietari

Bună ziua,
Dorim să ne despărțim din vechea Asociație de Proprietari, formată din 4 scări, și să înființam pe scara noastră, o nouă Asociație. Care sunt pașii ce trebuie urmați, și procedura legală.
Vă mulțumesc.
Cu stimă.
Cel mai recent răspuns: Bibi62 , utilizator 09:56, 14 Octombrie 2019
Pentru a va informa complet si corect despre procedura si documentele necesare infiintare asociatie de proprietari studiati atent disp L nr 196/2018
Este necesar sa convocati adunare generala ,sa alegeti structurile de reprezentare =presedinte+comitet executiv,sa realizati statut asociatie,regulament de ordine interioara,documente care urmeaza sa le depuneti la judecatoria teritoriala
Mulțumesc. La AG, vă referiți la toată Asociația, sau doar la cea care se desprinde? Pentru că am făcut asta, la noua asociație(scară), am ales comitet, dar la Primărie, imi spune că trebuie să am acordul și al celorlate 3 scări. Deci cum ar trebui? Din câte îmi aduc aminte in L196/2018, nu am citit nimic referitor la acest aspect.

ynocentta a scris:

Pentru a va informa complet si corect despre procedura si documentele necesare infiintare asociatie de proprietari studiati atent disp L nr 196/2018
Este necesar sa convocati adunare generala ,sa alegeti structurile de reprezentare =presedinte+comitet executiv,sa realizati statut asociatie,regulament de ordine interioara,documente care urmeaza sa le depuneti la judecatoria teritoriala

Va trebuie acordul vechii asociatii, fiind necesara impartirea patrimoniului(fondurile, restantierii, datoriile).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Asociatii de proprietari irumes irumes As dori sa stiu care este procedura prin care un bloc se poate desprinde din cadrul unei asociatii de proprietari deja existente, si acel bloc format din doua ... (vezi toată discuția)
Suntem o asociatie infiintata acum 25 ani formata din 2 scari ... andreipetrini andreipetrini Suntem o asociatie infiintata acum 25 ani formata din 2 scari bloc A si B , utilitatile fiind independente. Nu am avut din anul 2000 si nu avem nici in ... (vezi toată discuția)
Refuzul președintelui asociației de a ne aproba desprinderea din asociația de proprietari zmarius zmarius Locatarii unei scări de bloc vrem să ne montăm apometre cu citire la distanță, dar președintele asociației de proprietari și administratorul nu sunt de ... (vezi toată discuția)