Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Desprindere din vechea Asociație de Proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Desprindere din vechea Asociație de Proprietari

Bună ziua,
Dorim să ne despărțim din vechea Asociație de Proprietari, formată din 4 scări, și să înființam pe scara noastră, o nouă Asociație. Care sunt pașii ce trebuie urmați, și procedura legală.
Vă mulțumesc.
Cu stimă.
Pentru a va informa complet si corect despre procedura si documentele necesare infiintare asociatie de proprietari studiati atent disp L nr 196/2018
Este necesar sa convocati adunare generala ,sa alegeti structurile de reprezentare =presedinte+comitet executiv,sa realizati statut asociatie,regulament de ordine interioara,documente care urmeaza sa le depuneti la judecatoria teritoriala
Mulțumesc. La AG, vă referiți la toată Asociația, sau doar la cea care se desprinde? Pentru că am făcut asta, la noua asociație(scară), am ales comitet, dar la Primărie, imi spune că trebuie să am acordul și al celorlate 3 scări. Deci cum ar trebui? Din câte îmi aduc aminte in L196/2018, nu am citit nimic referitor la acest aspect.

ynocentta a scris:

Pentru a va informa complet si corect despre procedura si documentele necesare infiintare asociatie de proprietari studiati atent disp L nr 196/2018
Este necesar sa convocati adunare generala ,sa alegeti structurile de reprezentare =presedinte+comitet executiv,sa realizati statut asociatie,regulament de ordine interioara,documente care urmeaza sa le depuneti la judecatoria teritoriala

Va trebuie acordul vechii asociatii, fiind necesara impartirea patrimoniului(fondurile, restantierii, datoriile).