avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 598 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Contract prestari servici
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Contract prestari servici

Salutare,

Un grup de prieteni am dorit să închiriem o cabană la munte. Am discutat cu proprietarul, am stabilit verbal detalii ca avans, condiții, etc.
Ulterior ne-a trimis un contract cu suma greșită, și cu mențiunea că avansul se plătește înainte iar restul în ziua sosirii. Noi l-am semnat și l-am trimis dar nu am primit o copie semnată și de proprietar.
Avansul a fost plătit(transfer bancar) , dar nu am primit factură.
Mai nou, vrea plata integrală și ne-a cerut copii după buletine pe mail. Unele persoane i-au trimis, altele nu.
După discuții mai aprinse a spus că nu mai vrea să colaboreze și că o să ne trimită avansul înapoi.
Întrebarea e: poate fi reclamat faptul că a încasat/primit bani fără a avea un contract semnat și pentru faptul că nu a eliberat factură/chitanță ?

Mulțumesc,
Alexandru
Cel mai recent răspuns: alexandrust , utilizator 18:56, 20 Octombrie 2019
~ Conținut șters la cerere ~
Da, noi avem contractul ce i l-am trimis proprietarului, semnat de noi.
El a trimis o versiune nesemnată, noi am printat-o, am semnat-o, am scanat-o și am trimis-o pe e-mail.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salut! am cumpărat o mașină din germania de la un vânzător ... Jhnwave Jhnwave Salut! Am cumpărat recent o mașină din Germania de la un vânzător privat și am adus-o în țară pe platformă. Ajuns acasă, m-am trezit că lipsește ... (vezi toată discuția)
Factura pe mail cristitsirc cristitsirc Vreau sa vand un serviciu de publicitate online unei persoane din SUA. Pentru asta am pregatit un contract cadru de campanie online de publicitate ce va fi ... (vezi toată discuția)
Sfat in privinta actelor trimise pe net piticot_piticot piticot_piticot As dori sa stiu in ce fel poate utiliza cineva copie de pe buletin scanata si trimisa pe net contractul de drepturi de autor la fel si de asemenea contractul ... (vezi toată discuția)