Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Dosar pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Dosar pensionare

Buna ziua! Socrul meu si-a depus dosar de pensionare si a fost respins. Intre timp a decedat. Acum soacra mea a iesit la pensie si i s-a spus ca ar avea dreptul si la un procent din pensia lui. A fost la casa de pensii si nu au vrut sa i dea dosarul respins al sotului decedat.Asa este corect? Ce poate face in cazul acesta?
Va mulțumesc!
1sebastian, utilizator
Soacra are dreptul sa alega:
1)-Pensia proprie
2)-Pensia de umas(50% din cea a sustinatorului).