Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Vanzari online
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Vanzari online

Buna. Detin un magazin online si as dori sa stiu daca este obligatoriu ca profusele mele sa aibe prospect in limba romana.
Tin sa precizez ca este vorba de lichide pentru tigara electronica, lichide profuse in UK.
Raspunsul este afirmativ. Sediul materiei se gaseste in Legea nr. 201/2016 privind stabilirea condițiilor pentru fabricarea, prezentarea și vânzarea produselor din tutun și a produselor conexe și de modificare a Legii nr. 349/2002 pentru prevenirea și combaterea efectelor consumului produselor din tutun.
Este obligatoriu pentru produsele care contin tutun. Dar se aplica si lichidelor care nu contin tutun? De exemplu celir fructate ?
Pentru a raspunde ar trebui studiata legislatia europeana si nationala aplicabila.