Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... CNP OBLIGATORIU LA POSTA ROMANA?
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

CNP OBLIGATORIU LA POSTA ROMANA?

Bună ziua, stiam ca nu mai e obligatoriu sa dai sau sa areti CNP,, sau ca cineva sa il foloseasca, este chiar interzis. Azi, luând un colet de la posta, mi-au cerut CNP-ul, iar in caz ca nu il dau, nu imi dau coletul. Au voie sa folosească CNP-ul? As vrea sa fac reclamație, dar as vrea sa ma asigur daca e legal. Multumesc
Cum vă puteți identifica altfel decât prezentând un document de identitate? Și când mergeți la bancă prezentați CI. E doar încă un exemplu. Funcționarul nu vă preia datele, doar confruntă, vizual. A scanat actul dvs.?