Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... ajutor somaj salariat/pfa
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

ajutor somaj salariat/pfa

Daca sunt salariat si obtin si venituri ca pfa doar in ultima luna a anului 2009;in eventualitatea pierderii locului de munca in 2010,pot obtine ajutor de somaj ,calculat ca medie lunara a salariilor obtinute? Factura emisa ca pfa este f mica,jumatate din venitul lunar obtinut ca salariat.
Se considera aceasta factura emisa ca venit lunar care ma impiedica sa obtin ajutor de somaj ?( baza legala).multumesc
Buna ziua,
la baza de calcul pt somaj sunt luate in calcul lunile cotizate la somaj. In cazul PFA(unde dumneavoastra platiti doar impozit si sanatate) e diferit.
Ca sa puteti beneficia de somaj, trebuie sa aveti 12 luni cotizate la somaj in ultimele 24.Nu trebuie sa fie la acelasi angajator, important e sa le reuniti:)
Vedeti legea 76/2002.