Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Loc de parcare pt.persoane cu handicap
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Loc de parcare pt.persoane cu handicap

A aparut la mine in fata blocului un loc de parcare pt.handicapati semnalizat conform codului rutier..toate bune si frumoase..problema este ca persoana care parcheaza pe acel loc nu are nicun fel de handicap dar afiseaza la loc vizibil in parbriz o legitimatie de handicapat a unui vecin care este surdomut...cum este posibil...si daca surdomutii au voie sa detina permis de conducere...putea sa rezerve surdomutul locul in favoarea vecinului care beneficieaza de locul de parcare?...
Persoanele cu dizabilitate auditiva nu pot detine drept de conducere vehicule
Despre ce legitimatie de handicapat este vorba?
Locurile de parcare pentru persoane cu dizabilitati se eliberea in baza unui dosar care contine documente medicale justificative
Sesizati situatia la serviciul specializat din primarie responsabil pentru eliberarea autorizatiilor de parcare pentru persoane cu dizabilitati care vor verifica daca pentru vehiculul cu numar inmatriculare XX a fost eliberata autorizatie de parcare persoane cu dizabilitati
Eu altceva incerc sa zic...ca nu persoana cu handicap beneficieaza de acel loc de parcare ci un vecin care are in parbriz autorizatia persanei cu handicap...
Am sesizat perfect interesul dv,motiv pentru care am precizat
Sesizati situatia la serviciul specializat din primarie responsabil pentru eliberarea autorizatiilor de parcare pentru persoane cu dizabilitati care vor verifica daca pentru vehiculul cu numar inmatriculare XX a fost eliberata autorizatie de parcare persoane cu dizabilitati

Depuneti sesizare oficiala la serviciul specializat din primarie inclusiv cu plansa foto din care sa rezulte vehiculul cu numarul de inmatriculare xx care prezinta legilitimatia de handicapat apartinand unui cetatean care nu este proprietarul vehiculului