Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Beneficii taxe salariale in construcții
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Beneficii taxe salariale in construcții

Dacă nu ai o luna întreaga lucrata la o firma, acea firma mai poate sa îți plătească salariul cu acele scutiri de taxa conform legii în construcții date de ordonanță 114.Mai beneficiază angajatul se acele scutiri de contribuții. Mulțumesc
Da, pt ca se mentioneaza ca scutirea se aplica la un salariu brut de încadrare pentru 8 ore de muncă/zi de minimum 3.000 lei lunar (modifcarea adusa de Ordonanță de urgență 43/2019):

c) veniturile brute lunare din salarii și asimilate salariilor prevăzute la art. 76 alin. (1) - (3), realizate de persoanele fizice pentru care se aplică scutirea sunt calculate la un salariu brut de încadrare pentru 8 ore de muncă/zi de minimum 3.000 lei lunar.