Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Facilitati fiscale constructii - OUG114
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Facilitati fiscale constructii - OUG114

Pentru a beneficia de facilitatile fiscale acordate lucrătorilor din constructii conform OUG 114 este necesar ca salariul minim sa fie de 3000lei. Se acorda facilitățile fiscale daca salariul brut de încadrare este 3000 lei dar am avut 1 zi concediu fără plată sau concediu medical?
Cornel Vasile, Consilier juridic
Concediu medical ori fara plata in constructii. Mai beneficiaza societatea de scutirea de taxe?
[ link extern ]

Cornel Vasile a scris:

Concediu medical ori fara plata in constructii. Mai beneficiaza societatea de scutirea de taxe?
[ link extern ]

Link-ul catre care am fost directionat nu tine cont de ultima varianta a pct. c din Monitorul din 21.06.2019.
c) veniturile brute lunare din salarii și asimilate salariilor prevăzute la art. 76 alin. (1)-(3), realizate de persoanele fizice pentru care se aplică scutirea sunt calculate la un salariu brut de încadrare pentru 8 ore de muncă/zi de minimum 3.000 lei lunar. Scutirea se aplică pentru sumele din venitul brut lunar de până la 30.000 lei, obținut din salarii și asimilate salariilor prevăzute la art. 76 alin. (1)-(3), realizate de persoanele fizice. Partea din venitul brut lunar ce depășește 30.000 lei nu va beneficia de facilități fiscale; .....