Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Voucher vacanta
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Voucher vacanta

Bună ziua,
Se poate ca toți colegii mei sa primească voucher de vacanta, iar eu sa primesc un card gol și sa mi se spună ca nu a vrut directorul, ca a considerat ca nu merit? Sau unii chiar sa spună ca, pentru ca am avut medical nu poate sa mi dea voucherele.
Multumesc
Yataka, utilizator
Se poate doar in anumite conditii , si anume : Daca prin contractele colective de muncă, respectiv prin regulamente interne, sunt prevazute reguli privind modul de acordare a primei de vacanță sub forma voucherelor de vacanță, care să prevadă:
a) numărul beneficiarilor din unitate care pot primi vouchere de vacanță și nivelul sumelor care se acordă beneficiarilor sub forma voucherelor de vacanță, ținând seama de posibilitățile financiare proprii ale angajatorilor;
b) categoriile de beneficiari care primesc vouchere de vacanță;
c) forma suportului pe care sunt emise voucherele de vacanță, respectiv suport electronic și/sau hârtie.