Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire salariu
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire salariu

Buna ziua am primit recent o executare silita de la un executor întrebarea mea este următoarea : am o pensie de întreținere de 550 un credit tip c.a.r de 750 de lei iar poprirea de 900 de lei de ce când se face poprirea nu se ia în calcul și rata c.a r ului . Adică poprirea se rezuma la 50 %0 din salariu de bază dar fără cei 750 cum sau cine îmi. Poate remedia aceasta problema . Menționez că lucrez într-o unitate militară daca asta schimba cu ceva problema
Legal este corectă poprirea de 1/2 din venitul lunar net.
Alte datorii ale debitorului nu se scad, se reține maxim 50% din venitul lunar net.

CAR-ul îl plătiți voluntar, nu are cum să se scadă din suma executată silit.