Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Sponsorizare și redirecționare
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Sponsorizare și redirecționare

Sunt PFA în regim real și cu TVA; am depus declaratia unica pe 2019, nu am facut sponsorizare si nu am redirectionat cei 2%.
Vreau sa va intreb, mai pot redirectiona si sponsoriza de acum incolo pentru anul 2019?

Mai pot face aceste doua lucruri? (Sponsorizare si redirectionare).
Exista posibilitatea sa fac un amendament la declaratia unica pe anul 2019?

Din câte știu eu:
- redirectionarea e 2% din impozitul datorat
- Sponsorizarea e 5% din venitul brut. Si pot sa o deduc din cheltuieli
E corect?
Mulțumesc
Donația trebuie făcută tot prin ONG? Sau direct către beneficiar?

Iulian Manea a scris:

Cei 2% pe CNP se redirectioneaza de ANAF catre ONG specificata in DU. Impozitul se plateste integral.

Donatia facuta pe CUI poate sa fie oricat de mare, dar este cheltuiala deductibila in limita a 5% din venitul net (egal cu venitul brut din care se scad cheltuielile deductibile, altele decat donatia).

Prin ONG.
Am văzut aici la ANAF un formular, pentru redirecționarea 2%.
Aparent se poate redirecționa către bursă privată (și aici e nevoie de contract).

Pot să întocmesc eu un contract direct cu persoana privată, care va fi beneficiar al celor 2%?

În acest caz, pot oare fără ONG, sau contractul trebuie făcut prin ONG? (Aceasta ar fi o nouă întrebare)

Formularul este acesta:
[ link extern ]

Punctul III.2 specifică "Bursă privată". Iar acolo trebuie doar să trec un număr de contract. Nu mai trebuie să trec entitatea ONG-ului.

Altă întrebare: de ce acel document menționează și 2% și 3,5% la punctul II? Până la urmă este vorba de 2% sau de 3%?