Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda calculată greșit
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda calculată greșit

Bună ziua, am fost sancționat de poliția rutieră dupa ce m-a luat radarul si am fost sancționat cu 1160lei si dupa calculul agentului la plata in 15 zile lui i-a dat 435lei ceea ce este gresit, plata la jumătate este de 580lei corect, as putea sa câștig contestația?
Nu, amenda a fost calculata corect. (6 :2) X 145 = 435. 6 puncte amenda e minimul, 145 RON este un punct amenda.
Am 8 puncte de amenda, 8x145=1160lei. Jumate 4x145= 580lei, doar ca lui i-a dat 450lei
2034, utilizator
În termen de 15 zile plătiți jumătate din minimul amenzii. Contravenția săvârșită se sancționează cu 6 ... 8 puncte de amendă. În 15 zile veți plăti jumătate din limita inferioară a sancțiunii, adică 6:2=3 puncte de amendă. Agentul de poliție nu a greșit.
Veți plăti amenda întreaga și la maxim dacă nu achitați în cele 15 zile jumătate din minimul amenzii. Agentul a calculat corect și a scris corect în PV de contravenție suma ce reprezinta jumătate din minimul amenzii.