avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 665 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... tatal in stimulent de insertie doreste sa intre in ccc ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

tatal in stimulent de insertie doreste sa intre in ccc -copil 2

Buna ziua,
Tatal doreste sa intre in concediu crestere copil
Verificand mai amanuntit dosarul,am observat ca este si un al 2-lea copil.
Si am situatia :
- tata in stimulent de insertie - copil 1 face 2 ani in data de 29 ianuarie 2020
-copil 2 -face 1 an in data de 1 februarie 2020.

Tatal doreste sa intre in concediu crestere copil cu 60 de zile inainte ca primul copil sa faca 2 ani si sa ramana in continuare cu cel de-al doilea.
Puteti sa ma ajutati cu formalitatile,sau pasii de urmat.
Mai intai se face cere de concediu de suspendare pentru 60 zile pana când face primul copil 2 ani si apoi se face iar cere de continuare de suspendare pt copil 2 ?
Si daca tatal isi ia cele 60 zile inainte ,inseamna ca ccc la copil 2 se scurteaza pana la 1 an si 10 luni ?
Daca copil 2 face 1 an in 1 fem 2020,mai sta tatal in ccc 10 luni,adica pana in 1 noiembrie 2020,sau se ia in calcul de la primul copil 29 octombrie 2020?
Ce data trec pentru decizia de suspendare ? trec de la 29.11.2019 pana la 29.10.2020 ? sau fac doua decizii 29.11.2019 pana la 29.01.2020 si 29.01.2020-29.10.2020?

Alte discuții în legătură

Plata indemnizatie crestere copil IuliaE IuliaE Buna ziua, Fiica mea implineste 1 an pe 25.04.2013, insa eu mi-am reluat activitatea la locul de munca incepand cu data de 01.04.2013. Prin urmare, am depus o ... (vezi toată discuția)
Indemnizație copil DanaCaplea DanaCaplea Sunt o mămică care este în concediu creștere copil și sunt din nou gravidă cu al doilea bebeluș. As naște în septembrie 2020 cad ar trebuii sa ma ... (vezi toată discuția)
Concediu copil pt tata maryag maryag e obligatoriu ca tatal sa ia luna pt a sta acasa cu copilul?tatal indeplineste conditiile pt acel concediu dar nu doreste deoarece salariul este mai mare decat ... (vezi toată discuția)