Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Mi s-a spus ca trebuie sa merg in continuare la scoala ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Mi s-a spus ca trebuie sa merg in continuare la scoala pentru a primi indemnizatie CCC

Buna ziua am fost la primarie si mi s a spus ca trebuie sa merg in continuare la scoala chiar daca am nascut pentru a primi indemnizatie CCC mentionez ca eu am fost 12 luni anterioare nasterii dar acum numai pot merge ca sunt operata si am si copilul este posibil sa nu i au indemnizatie?
Manuela Rășină, administrator
Buna ziua,
Cei de acolo se inseala.
Cititi ordonanta de mai jos, o puteti printa si merge cu ea la primarie, in special Art. 16, acolo sunt specificate motivele pentru care inceteaza acordarea acestui concediu si, printre ele, nu se numara si acesta
[ link extern ]

Le puteti cere baza legala in care fac aceasta afirmatie?
Ionut.ion, utilizator
Ei au spus ca dupa nastere trebuie sa frecventez in continuare cursurile la zi fara intrerupere pentru a primi indemnizatie

Si mentionez ca am nascut pe 18 noiembrie luna aceasta eu din septembrie nu am mai fost
Cornel Vasile, Consilier juridic
Ce scoala urmati ( liceu/fac....)?
Puteti depune actele pentru a primi indemnizatia si suspenda, ingheta, cursurile pe acest an...
Printati Art. 16 de mai sus si mergeti cu el la primarie, poate nici dumnealor nu cunosc prea bine aceste lucruri...
Nu gasiti intelegere la dumnealor...mergeti la AJPIS-Agentia Judeteana de Plati si Inspectie Sociala, ar trebui sa va ajute dumnealor.
Sa va traiasca cel/cea mic/a
Ionut.ion, utilizator
Multumesc tare mult am urmat un liceu tehnologic o sa mai incerc odata sper sa fie bine de data asta revin cu un raspuns maine multumesc tare mult
Cornel Vasile, Consilier juridic
Faceti referire si la legistatia aplicabila, OUG 111/2010 ( gasiti varianta actualizata in link.ul de mai sus).
Nu gasiti intelegere la dumnealor, mergeti la AJPIS