Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Raspunderea avocatului
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Raspunderea avocatului

Un avocat ,in timpul procesului,face afirmatii calomnioase in numele clientului,poate răspunde separat de client in procesul de calomnie?
alinradulescu, utilizator
Nu poate raspunde daca are legatura cu cauza pe care o sustine.
Nu poate vorbi de bine partea adversa...in mod normal...daca vrea sa castige procesul...
Va multumesc pentru raspuns, si totusi eu pot dovedi ca a facut afirmatii mincinoase ca sa impresioneze instanta și fara sa prezinte nici o dovadă sau măcar inceput de dovadă.

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Nu poate raspunde daca are legatura cu cauza pe care o sustine.
Nu poate vorbi de bine partea adversa...in mod normal...daca vrea sa castige procesul...

Este irelevant.
Sunt avocati cu mult mai duri decat avocatul care v-a suparat.
La procese este ca la razboi...
Se poarta si razboaie psihologice si cei care au psihicul mai puternic pot castiga cel mai adesea.
Se pot scrie cel putin vreo 100 de pagini pe tehnici de aparare pe parte psihologica pentru influientarea procesului chiar si fara a exista probe strict pe ceea ce se afirma de avocat.
Avocatura este mult mai complicata decat pare la o prima vedere...
Sunt si oameni de rand, neinitiati in drept, care au aptitudinea de a crea presiune psihologica si avocatii pot pierde procesul daca nu au tehnici de aparare, adaptate pentru a contracara si se bazeaza doar pe normele de drept, atunci cand si situatia de fapt este deosebit de importanta.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Nu.este posibil,existau chiar în doctrina teorii conform cărora avocatul nu răspunde pt pledoaria facuta in favoarea clientului.Avocatul poate susține orice dar instanta nu-i va da castig de cauza daca sustinerile respective nu sunt susținute de probele aflate în dosar.