Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Roti/Anvelope alte dimensiuni
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Roti/Anvelope alte dimensiuni

Buna ziua,

În descrierea dotarilor unei mașini apare scris ca autoturismul a fost vândut cu roti de 18. Informația apare scrisă în informațiile din reprezentanta si totodata in detalii când se face o verificare online a seriei de sasiu pe site-uri de specialitate. Totodată in brief-ul mic, talonul mașinii de Germania apare ca masina are sau ar trebui să aibe roti de 15. Cum s-ar putea rezolva această problemă, proprietarul dorind roți de 18 pe masina. Dacă merge la Rar cu roțile de 18 cu argumentul detaliat mai sus se va putea face rar-ul fără probleme?
Daca in talonul masinii apare ca masina trebuie sa aiba roti de 15, atunci asa trebuie sa aiba. Cu siguranta nu poti trece RAR-ul daca nu corespund cu cele din talon.
RAR nu face omologari conditionat de dorinta sau inteesul proprietarului vehiculului
RAR omologheaza strict anvelope si jenti permise de catre producatorul vehiculului