Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cercetare disciplinara ,angajatul in concediu medical
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cercetare disciplinara ,angajatul in concediu medical

Buna seara,imi puteti spune daca angajatorul a procedat corect in situatia in care s-a constituit o comisie de disciplina pe baza unei sesizari facute unui angajat, fara sa anunte angajatul ca este cercetat disciplinar ,si sa emita o dispozitie de transfer la o alta unitate din subordine cand acesta se afla in concediu medical?I-a fost trimisa dispozitia prin posta ,si datata cu 3 zile inainte de a o primi angajatul.
Nu sunt functionar public ,fac parte din personalul contractual.
Reiterez :
Daca sunteti bugetar - personal contractual -, atunci putem distinge :
- modificarea unilaterala a locului muncii , art.48 C.mun.

- transferul care opereaza numai intre doua institutii, si care poate fi , potrivit Legii 153/2017:
a) in interesul serviciului, numai cu acordul scris al persoanei care se transfera;
b) la cererea persoanei, in urma aprobarii cererii de transfer de catre conducatorul autoritatii sau institutiei publice la care se solicita transferul si de la care se transfera.

Decizia poate fi contestata la Tribunalul in raza caruia domiciliati in termen de 45 de zile delacomunicare.
In dispozitie scrie ca sunt cercetata disciplinar conform art 102 din Legea 272/2004.si ca voi fi pe aceeasi functie pana la solutionarea cercetarii disciplinare.,la alt centruAsa cum am zis nu am fost anuntata ca sunt cercetata ,am aflat de la terte persoane care ar fi acuzatiile care mi se aduc si ca intr-un final nu sunt reale.Repet eu nu am fost anuntata decat prin acea dispozitie comunicata prin posta.Nu am fost convocata sa dau explicatii,sa ma apar.,poate din cauza medicalului.Am inteles ca s-a facut sesizare si la Politie,tot la fel am aflat intamplator.In dispozitie zice ca am 30 de zile sa contest aceasta decizie
Fiind in concediu medical, posibil ca cercetarea disciplinara sa se efectueze dupa revenirea din medical.