Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Recuperare sume FNUASS
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Recuperare sume FNUASS

Bună dimineața,
Avem un concediu medical, cod 01, perioada 6 zile. A 4-a și a 5-a zi sunt sambata, respectiv duminică, programul salariatului L-V 9-17. Eu sunt de părere că angajatorul plătește 3 zile, 1 zi Fnuass (a 6-a). Colega mea a înregistrat 4 zile angajator (că asa spune cineva de la Casa de Sanatate). Va rog mult sa ma ajutați cu clarificarea situației. Mulțumesc anticipat!

Din durata concediului medical se platesc numai zilele lucratoare.

OUG 158/2005
art. 12
Indemnizația pentru incapacitate temporară de muncă se suportă după cum urmează:
A. de către angajator, din prima zi până în a 5-a zi de incapacitate temporară de muncă;

B. din bugetul Fondului național unic de asigurări sociale de sănătate, începând cu:
a) ziua următoare celor suportate de angajator, conform lit. A, și până la data încetării incapacității temporare de muncă a asiguratului sau a pensionării acestuia;
....