avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 430 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Recuperare sume FNUASS
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Recuperare sume FNUASS

Bună dimineața,
Avem un concediu medical, cod 01, perioada 6 zile. A 4-a și a 5-a zi sunt sambata, respectiv duminică, programul salariatului L-V 9-17. Eu sunt de părere că angajatorul plătește 3 zile, 1 zi Fnuass (a 6-a). Colega mea a înregistrat 4 zile angajator (că asa spune cineva de la Casa de Sanatate). Va rog mult sa ma ajutați cu clarificarea situației. Mulțumesc anticipat!








Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 09:04, 30 Noiembrie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Din durata concediului medical se platesc numai zilele lucratoare.

OUG 158/2005
art. 12
Indemnizația pentru incapacitate temporară de muncă se suportă după cum urmează:
A. de către angajator, din prima zi până în a 5-a zi de incapacitate temporară de muncă;

B. din bugetul Fondului național unic de asigurări sociale de sănătate, începând cu:
a) ziua următoare celor suportate de angajator, conform lit. A, și până la data încetării incapacității temporare de muncă a asiguratului sau a pensionării acestuia;
....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul concediu medical danabunea danabunea Am un concediu medical codul 06 urgente 5 zile. Societatea suporta aceasta? In cazul celorlalte coduri stiu ca societatea dar la acest cod?? (vezi toată discuția)
Calcul indemnizatie incapacitate temporara de munca Anacrsitina Anacrsitina am un concediu medical initial ( cod 01 ) incepand cu data de 04.02.2010 - 15.02.2010.Eu calculez primele 5 zile suportate de angajator, zilele de 4-5-8-9-10 ... (vezi toată discuția)
Concediu medical cod 14 ELENA2009 ELENA2009 buna ziua, am un concediu medical de 5 zile in iulie cod 14 si nu stiu cine il suporta societatea sau FNUASS? multumesc. (vezi toată discuția)