Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Fosa septică
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Fosa septică

La ce distanță se face o fosa septică față de casa vecinului?Vecinul vrea să construiascâ o fosă septică chiar lângâ gardul meu,adica dacă ies la poartă să stau pe bancă este distanță de 3 4 m.
Ordinul nr. 119 din 4 februarie 2014 pentru aprobarea Normelor de igienă și sănătate publică privind mediul de viață al populației

art.34
Fosele septice vidanjabile prin care sunt îndepărtate apele uzate menajere și fecaloid-menajere provenite de la locuințele neracordate la un sistem de canalizare se amplasează la cel puțin 10 m față de cea mai apropiată locuință și sursă de apă.
Asta inseamna ca isi poate face daca e la distanta de casa si fantana de minim 10 m.