Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Este normal sa fim supravegheati video ?
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Este normal sa fim supravegheati video ?

Am un vecin pe palierul blocului - ușile noastre sunt fața in fața - suntem doar 2 apartamente pe palier. Acesta și-a montat un proiector deasupra ușii lui și un senzor de mișcare care aprinde acest proiector in momentul in care urc pe ultimul tronson de scara pentru a intra in apartamentul proprietate personala. Pe lânga acest proiector, mai nou, și-a montat și un vizor electronic cu sensor de mișcare cu care ma filmeaza la orice mișcare (pe timp de zi și de noapte) pe mine, toți membrii familiei mele și evident orice prieten, vecin sau cunoștința care vine la noi cu treaba sau in vizita. Eu și familia mea nu ne simtim deloc confortabil sa fim monitorizați de acest personaj. E legal ce face ?
euprotopopescu69, utilizator
S-a mai discutat pe aceasta tema pe avocatnet. In cazul in care persoana nu publica imaginile si le tine pentru uz personal, se pare ca este legal, aceasta a fost decizia ANSPDCP.