Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ce articol de lege se aplică în cazul de faţă ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ce articol de lege se aplică în cazul de faţă pentru acordarea dreptului salarial ?

Bună seara !

Vă rog mult de tot să mă ajutaţi cu un răspuns
cu privire la următoarea problemă:

În urma unui examen de promovare în grad ierarhicsuperior,
începând cu data de 01.01.2018,
ţinând cont că nu mai era un alt post similar,
mi s-a calculat salariul art.39 alin.2 din Legea 153 /2017,
fiindu-mi mărit salariul de bază,
dar,în schimb,mi s-a tăiat de tot sporul,
deşi până la data de 31,12,2017 am avut spor întotdeauna.

Instituţia, Sindicatul şi subsemnata
am făcut nenumărate cereri către Ministerul Muncii
ca să ne lămurească cum trebuie procedat.

Ministerul Muncii ne-a dat mai multe răspunsuri,
care, puse cap la cap, ar suna aşa:

- în anul 2017, conform art.38 alin.2 din Legea 153 /2017:
sporul pentru condiţii vătămătoare de muncă
se menţine ]n perioada 01.07.2017 - 31.12.2017,
CORECT: am avut spor.

- în anul 2018, conform art.38 alin.3 din Legea 153 /2017:
sporul se majorează cu 25% faţă de nivelul acordat /decembrie 2018,
În anul 2018, Legea-cadru 153 /2017:
nu a prevăzut acordarea sporurilor pentru condiţii vătămătoare de muncă,
prin aplicarea procentelor cuprinse în conţinutul Legii şi în Regulamentele de stabilire a acestora asupra salariului de bază,
cu excepţia situaţiilor în care salariul de bază este stabilit
conform art.39 alin.2 din Legea-cadru sau se situează la nivelul anului 2022 din grila de salarizare,
Mi s-a tăîiat de tot sporul.
Instituţia a făcut demersuri pentru obţinerea Buletinului de expertizare a locurilor de muncă abia din 04,2018 şi a obţinut Buletinul tocmai în luna 12,2018.
În anul 2018, nu mi s-a acordat sporul.

- în anul 2019, conform art.34 alin.2 din O.U.G. 114 /2017
se menţine cuantumul sporului acordat pentru luna decembrie 2018,
în măsura în care personalul ocupă aceeaşi funcţie şi îşi desfăşoară activitatea în aceleaşi condiţii de muncă.
Am rămas fără spor în anul 2018,
aşa că nici în anul 2019 nu mi s-a mai dat spor.

Vă rog din sufletul să mă ajutaţi cu un răspuns.
Cum mai pot obţine înapoi sporul ?
ce articol de lege se aplica pentru acordarea sporului în cazul de faţă ?

oanaportar, utilizator
Nimeni nu poate să răspundă concret la această problemă !
Și Ministerul Muncii ați văzut că nu a rezolvat problema...

Dumneavoastră aveți o mare experiență.
De aceea vă rog din suflet să mă ajutați cu un răspuns,
chiar dacă este încurcată problema.....

oanaportar, utilizator
Voi face o Cerere către Ministerul Muncii pentru a obține un răspuns.
Înțeleg că este greu să dați vreun răspuns, pentru că totul este.... complicat....
Este foarte greu să obțin un răspuns.... dar dacă Ministerul îmi va răspunde, vă voi spune ce răspuns voi primi.