avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 573 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... recuperare avans dat pt. antecontract ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

recuperare avans dat pt. antecontract vinzare-cumparare apart.nou

In luna iulie 2008 am dat un avans pt. un apartament nou,in faza de proiect.S-a incheiat antecontract la notar,termenul de predare era 1 noiembrie 2009,in caz contrar se restituie dublu avansul dat.Problema este ca nici macar nu s-a sapat fundatia,dar sa fie si gata!Am incercat pe cale amiabila sa mi se restitue avansul,dar ..nu se poate.Am facut notificare la executor,am intrebat un avocat,care mi-a zis ca eu ar trebui sa am restul de bani,sa dovedesc ca vreau sa cumpar apartamentul!?#-o Pai ce sa cumpar,daca nici macar o lopata de pamint nu s-a luat pt. fundatie?Ce ma sfatuiti sa fac in continuare?Luni mergem la mediere,dar nu cred ca se va rezolva ceva.Eu doresc sa-mi recuperez avansul,ca dezvoltatorul nu are de gind sa mai construiasca.Va rog ,sfatuiti-ma:((Am nevoie de un sfat competent.Multumesc
Cel mai recent răspuns: sofrana , utilizator 10:59, 5 Decembrie 2009
Daca cel care s-a angajat sa construiasca nici nu mai vrea sa construiasca e clar ca trebuie sa restituie macar avansul si sa se bucure ca nu ii cereti ad literam anteCVC-ul.
Ce, poate Dvs. vreti diferenta prin credit bancar, poate Prima CAsa, nu puteti face dovada banilor, daca nu initiati un dosar la banca, dosar care nu il puteti initia fara CF cu imobilul pe care vreti sa il cumparati, mai ales daca imobilul nu exista ca nu l-au construit. Pe constructie viitoare nu multe credite se acorda!
Mediere, iar apoi instanta e solutia. Cautati alt avocat care va instrumenta cazul, Dvs. nu solicitati respectarea obligatiei de a face (de a construi) din ante CVC, ci depasirea termenului si respectarea arvunei pe care de comun acord s-a stabilit la semnarea ante CVC.
Va multumesc pt. raspuns,am incercat si vineri seara o..mediere,la notar,dar constructorul nu s-a prezentat.S-a notificat,dar notarul mi-a cerut extras de CF,sa se vada ca nu a construit.Am impresia ca vrea sa tergiverseze lucrurile ca sa nu-l pot actiona in instanta pe constructor.Cum sa procedez in continuare?Sa ma adresez direct instantei?pt. ca acest constructor are 4 firme si am impresia ca pe cea pe care a incheiat cu mine anteCVC vrea sa o falimenteze?Sigur ca mai sunt si alti pagubiti ca mine de acest constructor,dar nu as vrea sa-mi "traga paie prin nas"cum se spune.Ce trebuie sa fac urgent?As vrea sa va spun ca ante CVC este incheiat cu administratorul firmei,iar terenul unde urma sa construiasca era luat de la proprietari carora urma sa le dea 2 apartamente "la cheie"in contul valorii terenului.Cu mine se obliga sa-mi dea apartamentul intabulat,inscris in Cf si "la Cheie"Imi vine sa#-o fac asa.Astept un sfat,cu mii de multumiri anticipate

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Antecontract v-c, vandut?!! acremene acremene Buna in vedere achizitionari a unui apartament in faza de proiect, am incheiat un antecontact de vanzare cumpare prin mandatar de la persona fizica X, trecem ... (vezi toată discuția)
Antecontract de vanzare-cumparare fara conditii impuse cumparatorului mirea mirea Am incheiat un antecontract de vanzare-cumparare unde conditiile impuse pentru vanzator erau: in cazul in care perfectarea contractului de vanzare cumparare ... (vezi toată discuția)
Act vanzare-cumparare? 1uly 1uly As dori sa cumpar o casa si nu stiu cum este cel mai sigur sa procedez.Mentionez ca dispun de toata suma de bani necesara cumpararii,insa nu stiu daca trebuie ... (vezi toată discuția)