Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Divort drept soț mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Divort drept soț mostenire

Buna ziua. Sunt căsătorită din 2016 cu soțul olandez după legea română dreptul comunității de bunuri. Anul acesta am moștenit de la mama care a decedat niste imobile eu și tatăl meu vitreg. Vom face partaj și unele vor fi ale mele. Daca divorțez ulterior de soț el are dreptul la aceste bunuri moștenite? Multumesc
Buna ziua,
Dupa legea romaneasca in caz de divort sotul nu are dreptul la bunuri proprii 9cele mostenite fac parte din categoria bunurilor proprii0
In caz de deces inaintea sotului, dupa legea romaneasca sotul are dreptul sa mosteneasca 1/4 din masa succesorala deci si din acele bunuri proprii.