Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Procent de ocupare al terenului
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Procent de ocupare al terenului

Buna ziua,

Spuneti-mi va rog daca proiectia unui balcon, realizat la peste 3 metri inaltime intra la POT'ul imobilului sau nu?....Am o casa si doresc sa fac un balcon la peste 3 m, iar urbanistic vorbind sunt cam la limita cu POT'ul...am inteles ca nu intra proiectia acestora la calcularea POT'ului....ma puteti ajuta va rog cu o baza legala unde se vorbeste de POT...
Multumesc
Va scriu mai jos definiția conform Anexei nr.2 la legea 350/2001 privind amenajarea teritoriului și urbanismul:
"procent de ocupare a terenului (POT) - raportul dintre suprafaţa construită (amprenta la sol a clădirii sau proiecţia pe sol a perimetrului etajelor superioare) şi suprafaţa parcelei. Suprafaţa construită este suprafaţa construită la nivelul solului, cu excepţia teraselor descoperite ale parterului care depăşesc planul faţadei, a platformelor, scărilor de acces. Proiecţia la sol a balcoanelor a căror cotă de nivel este sub 3,00 m de la nivelul solului amenajat şi a logiilor închise ale etajelor se include în suprafaţa construită."
Așadar, daca balconul se afla la o înălțime mai mare de 3 m, nu va intra în calculul POT.
Iuliana M, Avocat
Multumesc mult :D !!!

Iuliana M a scris:

Va scriu mai jos definiția conform Anexei nr.2 la legea 350/2001 privind amenajarea teritoriului și urbanismul:
"procent de ocupare a terenului (POT) - raportul dintre suprafaţa construită (amprenta la sol a clădirii sau proiecţia pe sol a perimetrului etajelor superioare) şi suprafaţa parcelei. Suprafaţa construită este suprafaţa construită la nivelul solului, cu excepţia teraselor descoperite ale parterului care depăşesc planul faţadei, a platformelor, scărilor de acces. Proiecţia la sol a balcoanelor a căror cotă de nivel este sub 3,00 m de la nivelul solului amenajat şi a logiilor închise ale etajelor se include în suprafaţa construită."
Așadar, daca balconul se afla la o înălțime mai mare de 3 m, nu va intra în calculul POT.

Cu placere!