avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 394 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Studii superioare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Studii superioare

Bună seara! Lucrez în domeniul bugetar (primărie) de 3 ani și cu toate că în momentul angajării terminasem studiile universitare, pâna la momentul actual încă sunt încadrată cu studii medii (așa cum au fost cerințele sub care a fost scos la concurs postul) Menționez că am absolvit facultatea de Psihologie. Exista o lege care reglementează aceste aspecte și m-ar putea ajuta sa îmi fie recunoscut nivelul se studii?Mulțumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:50, 14 Decembrie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
În situația în care legea specială nu dispune altfel, promovarea personalului contractual se face de regulă pe un post vacant existent în statul de funcții.

În situația în care nu există un post vacant, promovarea personalului contractual se poate face prin transformarea postului din statul de funcții în care acestea sunt încadrate întrunul de nivel imediat superior.
- Codul Administrativ , art.554 -
Multumesc foarte mult pentru răspuns. Înțeleg deci că faptul că am absolvit o facultate cu profil umanist și nu una cu specific administrativ/juridic etc.(mai frecvente in astfel de institutii) nu este un impediment, așa cum mi s-a spus.

Cornel Vasile a scris:

În situația în care legea specială nu dispune altfel, promovarea personalului contractual se face de regulă pe un post vacant existent în statul de funcții.

În situația în care nu există un post vacant, promovarea personalului contractual se poate face prin transformarea postului din statul de funcții în care acestea sunt încadrate întrunul de nivel imediat superior.
- Codul Administrativ , art.554 -

Mai depinde si de studiile necesare ocuparii acelei functii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Promovare studii superioare john2016 john2016 Buna seara! Sunt angajat la o institutie de stat ca personal contractual pe perioada determinata pe un post de studii medii, avand o vechime de 9 ani, iar ... (vezi toată discuția)
Promovare personal contractual pe studii superioare conta_bib conta_bib un salariat care a terminat studii juridice sau economice poate fi trecut pe post de bibliotecar studii superioare?Biblioteca este o institutie cu caracter ... (vezi toată discuția)
Promovare in functie (secretar dactilograf) Sanda67 Sanda67 Buna ziua O persoana incadrata ca secretar - dactilograf (personal contractual) intr-o institutie publica, poate promova in functie ca urmare a absolvirii ... (vezi toată discuția)