Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Condiții CEDO
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Condiții CEDO

Ce condiții trebuiesc îndeplinite pentru un dosar la CEDO?
Manuela Rășină, administrator
Sa se fi incalcat unul din articolele din Conventia Europeana.
CEDO
ARTICOLUL 35
Condiţiile de admisibilitate
1. Curtea nu poate fi sesizată decât după epuizarea căilor de recurs
interne, aşa cum se înţelege din principiile de drept internaţional
general recunoscute, şi într-un termen de 6 luni începând cu data
deciziei interne definitive.
2. Curtea nu reţine nicio cerere individuală introdusă în virtutea
articolului 34, în cazul în care :
a. ea este anonimă ; sau
b. ea este în mod esenţial aceeaşi cu o cerere examinată
anterior de către Curte sau deja supusă unei alte instanţe
internaţionale de anchetă sau de reglementare şi dacă nu
conţine fapte noi.
3. Curtea declară inadmisibilă orice cerere individuală introdusă în
virtutea articolului 34, atunci când ea consideră că:
a. ea este incompatibilă cu dispoziţiile Convenţiei sau ale
Protocoalelor sale, în mod vădit nefondată sau abuzivă; sau
b. reclamantul nu a suferit niciun prejudiciu important, cu
excepţia cazului în care respectarea drepturilor omului
garantate prin Convenţie şi Protocoalele sale impune o
examinare a fondului cererii, şi cu condiţia de a nu respinge
din acest motiv nicio cauză care nu a fost examinată
corespunzător de o instanţă naţională.
4. Curtea respinge orice cerere pe care o consideră inadmisibilă în
aplicarea prezen
Nătăfleț, utilizator
Nerespectarea acestor conditii generale duce la inadmisibilitate directa ceea ce nu inseamna insa ca orice cerere va fi declarata admisibila.
Sunt alte articole care trebuie sa fi fost incalcate de statul respectiv si care sa atraga incidenta CEDO.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Deci se poate sesiza CEDO dupa ramanerea defintiva a unei hotarari , dupa epuizarea apelului(cand decizia este executorie)?sau trebuie sa fac si RECURS IN CASATIE si CONTESTATIE IN ANULARE ?

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Nerespectarea acestor conditii generale duce la inadmisibilitate directa ceea ce nu inseamna insa ca orice cerere va fi declarata admisibila.
Sunt alte articole care trebuie sa fi fost incalcate de statul respectiv si care sa atraga incidenta CEDO.

Daca aveti motive de recurs în casație trebuie declarat

Daca nu aveti motive nu are sens sa îl.declarati.

Contestații nu se cer decat daca aveti motive întemeiate pe lege.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat