Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Eliberare carte de identitate fara domiciliu
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Eliberare carte de identitate fara domiciliu

Buna seara. In urma cu 19 ani, am avut o problema cu legea (un furt) si am fost condamnat la 4 ani de inchisoare cu executare de catre Tribunalul Timis. De atunci m-am tot ascuns, pana in urma cu 3 saptamani, cand am aflat ca pedeapsa s-a prescris. In prezent locuiesc in alt judet si datorita unor probleme de familie, nu am nici un imobil pe numele meu si nici rude care sa ma ia in spatiu. Intrebarea mea este: Pentru act de identitate provizoriu, trebuie sa ma prezint la mine in orasul natal sau este suficient sa ma prezint la evidenta populatiei in judetul in care ma aflu acum? Cartea de identitate provizorie se poate scoate in orice oras sau judet al tarii? Va multumesc.
Cererea se depune la SPCEP a ultimului loc de domiciliu. În cazul în care se solicită schimbarea domiciliului, cererea se depune la SPCEP a viitorului loc de domiciliu.
[ link extern ] /