Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Model declaratie notariala AFM
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Model declaratie notariala AFM

BUNA ZIUA! MA PUTETI AJUTA, VA ROG, CU UN MODEL DE DECLARATIE NOTARIALA PENTRU DEPUNEREA DECLARATIILOR ONLINE LA ADMINISTRATIA FONDULUI PENTRU MEDIU.????? MULTUMESC ANTICIPAT
george-neagu, moderator
Poate va ajuta aceste informatii pt realizarea unui model:

(4)Declaraţia notarială trebuie să cuprindă obligatoriu următoarele elemente:
a)datele de identificare ale contribuabilului/plătitorului, după caz;
b)datele de identificare ale reprezentantului legal;
c)datele de identificare ale persoanei fizice care va avea calitatea de împuternicit pentru utilizarea serviciului "Depunere declaraţii on-line"
d)adresa de e-mail la care se vor efectua notificările referitoare la confirmarea declaraţiilor privind obligaţiile la Fondul pentru mediu depuse prin mijloace electronice de transmitere la distanţă, precum şi comunicarea actelor prevăzute la alin. (5) şi a altor documente ori informări emise de Administraţia Fondului pentru Mediu;
e)acordul privind primirea de informări prin poşta electronică;
f)acceptul privind termenii şi condiţiile de utilizare a serviciului "Depunere declaraţii on-line".
*In declaratia notariala se va mentiona in mod obligatoriu ca persoana este imputernicita pentru utilizarea serviciului "Depunere declaraţii on-line" pus la dispozitie de Administratia Fondului pentru Mediu. Nu se vor accepta declaratii notariale care fac referire la imputerniciri in relatia cu alte institutii.
(5)În declaraţia notarială, reprezentantul legal poate să îşi exprime acordul în legătură cu opţiunea emiterii, în formă electronică, a actelor administrativ-fiscale, a actelor de executare ori a altor acte de către Administraţia Fondului pentru Mediu, precum şi în legătură cu opţiunea comunicării acestor acte prin intermediul mijloacelor electronice de transmitere la distanţă, în conformitate cu prevederile art. 47 alin. (15) din Legea nr. 207/2015 privind Codul de procedură fiscală, cu modificările şi completările ulterioare.