Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Se poate apela la un expert pentru a se face incadrare ...
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Se poate apela la un expert pentru a se face incadrare juridică unei fapte?

~ Conținut șters la cerere ~
De cele mai multe ori instantele de judecata nu au in vedere expertizele tehnice extrajudiciare si dispun efectuarea unor expertize tehnice judiciare, in conditiile in care stabilesc pentru expert obiectivele expertizei.
La expertiza tehnica extrajudiciara obiectivele expertizei se stabilesc de catre persoana/ firma care o comanda si plateste.
Buna seara,
Primul ,,SPECIALIST" care face incadrarea este procurorul.
Incadrarea CORECTA si DEFINITIVA o face COMPLETUL DE JUDECATA!
Alti experti nu exista.
Nu. Expertul face doar niște constatări și își exrimă opinia cu privirie la întrebările care-i sunt adresate. Încadrarea juridică este de competența organelor judiciare.