Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Politici publice
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Politici publice

Ce sunt instrumentele de politica publica si daca poate cineva sa-mi dea un exemplu?
Multumesc!
“O politică publică este o rețea de decizii legate între ele privind alegerea obiectivelor, a mijloacelor şi a resurselor alocate pentru atingerea lor în situații specifice.”
[Miroiu, A, Introducere in analiza politicilor publice, Ed. Paideia, București, 2001, p.9]. Aceste decizii urmăresc obținerea unor rezultate care vizează îmbunătățirea unei situații considerate de interes public.
[ link extern ]
Multumesc!
instrumente de politică publică : parteneriatul public-privat şi contractarea socială
pentru mai multe informatii poti sa-i contactezi pe cei de la Academia de Advocacy [ link extern ] /