Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Nu am 12 luni de munca
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Nu am 12 luni de munca

Nu am 12 luni de munca , la actualul loc , am vreo 7 , nu pot lua o foaie sa dovedească ca am lucrat înainte unde am lucrat cu contract și sa se facă completare cu actualul loc de munca sa beneficiez de indemnizație ?
trebuie sa aveti lucrate 12 luni in ultimii 2 ani anteriori nasterii copilului pt a beneficia de indemnizatie.
www.avocatnet.ro/articol_501...
Cele 12 luni eligibile pentru CCCC nu trebuie sa fie lucrate la acelasi angajator ...pot fi cumulate de la mai multi angajatori.
Buna ziua! Am aflat de Crăciun ca sunt însărcinată și e mare bucurie. In luna Iulie 2019 am plecat din țara și acum as dori sa ma întorc in Ro. M-ar interesa dacă am șansa la indemnizația CCC.
Având in vedere ca sunt încă in 6 sapt și vreau sa ma întorc in țara, m-as angaja deci s-ar acumula așa cum am citit mai sus. In străinătate am lucrat cu contract, lunile astea se pot aduna in calcul sau nu pt ca nu am cotizat pe teritoriul României?
Sunt puțin stresată in ceea ce privește aceasta indemnizație CCC pt ca 2 ani fără niciun venit nu e bine. Mulțumesc! La multi ani!

Cornel Vasile a scris:

Cele 12 luni eligibile pentru CCCC nu trebuie sa fie lucrate la acelasi angajator ...pot fi cumulate de la mai multi angajatori.

1. Daca in cele 12 luni eligibile pentru CCC din ultimii doi ani anteriori datei nasterii copilului au fost realizate venituri supuse impozitului pe venit numai in alte state membre ale Uniunii Europene (UE), Spaţiului Economic European (SEE) sau Elveţia ,atunci nu se poate beneficia de indemnizaţia pentru creşterea copilului în România.

2. Daca in cele12 luni eligibile pentru CCC din ultimii doi ani anteriori datei nasterii copilului ati realizat o perioadă venituri din activităţi profesionale în alte state membre UE, SEE sau Elveţia, iar în ultima perioadă dinaintea naşterii copilului s-a desfăşurat activităţi profesionale în România atunci se poate beneficia de indemnizaţie pentru creşterea copilului în România.
Multumesc frumos! Am lucrat in România pana in Iunie 2019 inclusiv și ma voi întoarce curând și voi găsi de munca deci înainte de a naște voi mai munci. Sper sa fie bine! O zi frumoasa!

Cornel Vasile a scris:

1. Daca in cele 12 luni eligibile pentru CCC din ultimii doi ani anteriori datei nasterii copilului au fost realizate venituri supuse impozitului pe venit numai in alte state membre ale Uniunii Europene (UE), Spaţiului Economic European (SEE) sau Elveţia ,atunci nu se poate beneficia de indemnizaţia pentru creşterea copilului în România.

2. Daca in cele12 luni eligibile pentru CCC din ultimii doi ani anteriori datei nasterii copilului ati realizat o perioadă venituri din activităţi profesionale în alte state membre UE, SEE sau Elveţia, iar în ultima perioadă dinaintea naşterii copilului s-a desfăşurat activităţi profesionale în România atunci se poate beneficia de indemnizaţie pentru creşterea copilului în România.