Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune cu partaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune cu partaj

trebuie sa facem succesiunea dupa tata;
mostenitori: sotia si cei 2 baieti
bunuri: un apartament si o casa la curte;
noi mostenitorii vrem :
eu- apartamentul, ceilalti 2 renuntand la cota lor
frate'miu- casa la curte, eu si mama cedandu-i cota noastra pe casa de la curte.
se poate face treaba asta pe certificatul de mostenitor, in cadrul acestei succesiuni?

multam mult de raspunsurile ce le-astept cu nerabdare!!!
buna ziua.
bunurile ce formeaza masa succesorala sunt bunuri comune ale sotilor, intrucat au fost dobandite in timpul casatoriei.
in acest caz, masa succesorala o reprezinta doar partea de 1/2 a defunctului, cealalta jumatate ii apartine mamai dvs . de drept.
in ceea ce priveste masa succesorala , aceasta se va imparti astfel : 1/4 revine sotiei supravietuitoare , iar restul se cuvine celor doi descendenti .
dupa ce veti dezbate succesiunea dupa defunct , intrucat exsita intelegere, puteti incheia si acte de donatie, referitor la cotele detinute de mama dvs. ( 1/2 + 1/4 ) .
astfel, daca dansa doreste sa va doneze dvs. , descendentilor , cele doua imobile, poate face act de donatie in acest sens.
se va incheia la notariat un singur act de donatie , prin care cei doi descendenti recunosc ca ceea ce au primit are valoare egala cu ceea ce a primit fiecare si ca nu se va cere la dezbaterea succesiunii , trecerea donatiilor in masa succesorala. ;)
iar mama dvs. pt. a se asigura totusi ca" nu va ramane pe dinafara" , poate insera clauza de uzufruct viager.