avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 789 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune cu partaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune cu partaj

trebuie sa facem succesiunea dupa tata;
mostenitori: sotia si cei 2 baieti
bunuri: un apartament si o casa la curte;
noi mostenitorii vrem :
eu- apartamentul, ceilalti 2 renuntand la cota lor
frate'miu- casa la curte, eu si mama cedandu-i cota noastra pe casa de la curte.
se poate face treaba asta pe certificatul de mostenitor, in cadrul acestei succesiuni?

multam mult de raspunsurile ce le-astept cu nerabdare!!!
Cel mai recent răspuns: Roxana alina Stancu , Avocat 11:17, 7 Decembrie 2009
buna ziua.
bunurile ce formeaza masa succesorala sunt bunuri comune ale sotilor, intrucat au fost dobandite in timpul casatoriei.
in acest caz, masa succesorala o reprezinta doar partea de 1/2 a defunctului, cealalta jumatate ii apartine mamai dvs . de drept.
in ceea ce priveste masa succesorala , aceasta se va imparti astfel : 1/4 revine sotiei supravietuitoare , iar restul se cuvine celor doi descendenti .
dupa ce veti dezbate succesiunea dupa defunct , intrucat exsita intelegere, puteti incheia si acte de donatie, referitor la cotele detinute de mama dvs. ( 1/2 + 1/4 ) .
astfel, daca dansa doreste sa va doneze dvs. , descendentilor , cele doua imobile, poate face act de donatie in acest sens.
se va incheia la notariat un singur act de donatie , prin care cei doi descendenti recunosc ca ceea ce au primit are valoare egala cu ceea ce a primit fiecare si ca nu se va cere la dezbaterea succesiunii , trecerea donatiilor in masa succesorala. ;)
iar mama dvs. pt. a se asigura totusi ca" nu va ramane pe dinafara" , poate insera clauza de uzufruct viager.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire sot supravietuitor ContSters211945 ContSters211945 As dori sa stiu daca sotul supravietuitor, in situatia in care nu exista copii, mosteneste bunurile imobile ale defunctului dobandite inainte de casatorie. Din ... (vezi toată discuția)
Descendent renuntator lolo0112 lolo0112 in cazul in care la mostenire vin sotia supravietuitoare si un descendent care renunta la mostenire, ramane unic mostenitor sotia supravietuitoare, sau in ... (vezi toată discuția)
Succesiune c_dobrescu c_dobrescu Doresc sa stiu daca dupa decesul sotului, care sunt cotele pentru sotia supravietuitoare si pentru doi copii? Mai este in viguare legea 319, unde se ... (vezi toată discuția)