Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Schimbarea numelui
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Schimbarea numelui

Bună seara. Aș dori să știu dacă după ce îmi schimb numele pe cale administrativă (exercit o ocupație cu un pseudonim pe care vreau să-l adopt ca nume de sine stătător), certificatul vechi de naștere mai este valabil. Nu se schimbă, având în vedere că mi-am schimbat numele? De asemenea, scopul meu este să nu mai apar absolut nicăieri cu vechiul meu nume pe care nu îl suport din motive personale. Este posibil? Dacă da, ce pot face pentru asta?
Buna seara,
DA, urmati pasii din lincul alaturat
[ link extern ]