avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 801 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Ati fost sau nu la vot ?
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Ati fost sau nu la vot ?

Hai sa incercam un exercitiu . Daca moderatorii cred ca e inutil pot sterge acest topic.

As dori ca utilizatorii sa raspunda in cadrul acestui topic numai prin da sau nu daca au fost la vot.
Ar fi relevant pentru a vedea gradul de implicare al fiecaruia. Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Muresan Felicia , utilizator 20:15, 14 Decembrie 2009
Luxie a scris:

După părerea mea "nu am cu cine vota" nu există. Sunt 2 candidaţi!! Buni, răi cum sunt ei, unul va fi mai bun decât celălalt. De ce "mulţimea se ştie mobiliza întotdeauna să iasă la vot? de ce unii pot sta ore în şir la coadă să voteze? de ce alţii riscă şi votează şi de 2-3 ori? E un drept, a alegerea noastră, e părerea noastră despre candidaţi, e mesajul pe care îl trimitem noi!
Eu dacă nu aş vota, nici nu mi-aş permite să mă angajez într-o discuţie politică, ªi nu exagerez. Dar, din moment ce susţii şi ai anumite păreri politice, ar trebui să fii deja capabil să alegi între 2 candidaţi.


De ce risca unii si altii sa voteze de 2-3 sau n ori? Va spun eu : fiindca exista oameni care le ofera mita electorala pentru a face acest lucru! Nu o face nimeni fiindca il iubeste la disperare pe unul dintre candidati si este gata sa isi dea si viata sau sa isi riste libertatea pentru asta! Si fiindca, pana acum , nu a stat nimeni macar cateva luni la racoare ca sa fie date exemple negative! oamenii isi spun : ce mi se poate intampla? raspunsul vine de la sine : nimic! Si toc-poc: iau banutii si pun stampila!:D
Catat vreme vor exista persoane care OFERA , vor exista si persoane care ACCEPTA!B-)
Ultima modificare: Duminică, 13 Decembrie 2009
MIHAI GRIGORE, Avocat
MIHAI GRIGORE a scris:

Luxie a scris:

După părerea mea "nu am cu cine vota" nu există. Sunt 2 candidaţi!! Buni, răi cum sunt ei, unul va fi mai bun decât celălalt. De ce "mulţimea se ştie mobiliza întotdeauna să iasă la vot? de ce unii pot sta ore în şir la coadă să voteze? de ce alţii riscă şi votează şi de 2-3 ori? E un drept, a alegerea noastră, e părerea noastră despre candidaţi, e mesajul pe care îl trimitem noi!
Eu dacă nu aş vota, nici nu mi-aş permite să mă angajez într-o discuţie politică, ªi nu exagerez. Dar, din moment ce susţii şi ai anumite păreri politice, ar trebui să fii deja capabil să alegi între 2 candidaţi.


De ce risca unii si altii sa voteze de 2-3 sau n ori? Va spun eu : fiindca exista oameni care le ofera mita electorala pentru a face acest lucru! Nu o face nimeni fiindca il iubeste la disperare pe unul dintre candidati si este gata sa isi dea si viata sau sa isi riste libertatea pentru asta! Si fiindca, pana acum , nu a stat nimeni macar cateva luni la racoare ca sa fie date exemple negative! oamenii isi spun : ce mi se poate intampla? raspunsul vine de la sine : nimic! Si toc-poc: iau banutii si pun stapila!:D
Catat vreme vor exista persoane care OFERA , vor exista si persoane care ACCEPTA!B-)

Eu cred ca exista vot multiplu din simplu motiv ca se poate !

Daca erau suficient de multe persoane care sa faca inchisoare pentru vot multiplu , nu prea mai erau asa multi doritori .
Asa cum am promis am dat cu banul si DA am fost la vot (nu multiplu ca nu mai aveam pentru ce da cu banul).Credeti ca face cineva inchisoare pentru vot multiplu?Aveti exemple?:sorry:

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cu cine votati ? Costinel Burca Costinel Burca Pentru ca topicul cu cine ati votat a fost admis , inseamna ca si topicul cu cine votati este permis . ... (vezi toată discuția)
Votul meu ContSters167247 ContSters167247 Votul MEU...doborat de sistem... -\"Nici viitorul nu mai e ce-a fost candva!\"- Dupa zeci de ani de asteptare, dupa ce am rabdat, dupa ce am explodat, ... (vezi toată discuția)
Alegeri prezidentiale Valeriu TUDOR Valeriu TUDOR [b]Unui prezidentiabil:[/b] A spus ca nu e de dorit Un presedinte... ESCU. Dar in campanie e insotit De unul... Iliescu. (vezi toată discuția)