Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Alocație copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Alocație copil

Buna seara!
Se dublează alocațiile copiilor de la 1 ianuarie 2020?
Multumesc!
Cuantumul alocației de stat pentru copii se majorează anual cu 100% din rata medie anuală a inflației, începând cu data de 1 ianuarie 2020.
Cat v-a fi mai exact alocația copiilor începând cu 1 ianuarie 2020?

Cornel Vasile a scris:

Cuantumul alocației de stat pentru copii se majorează anual cu 100% din rata medie anuală a inflației, începând cu data de 1 ianuarie 2020.

în cazul în care măsura ar fi fost aplicabilă în acest an, când rata medie de inflație a fost de 4,6%, alocația pentru copii între 3 și 18 ani ar fi ajuns la 156,9 lei, în timp ce pentru copiii de până în trei ani și pentru cei cu handicap, până în 18 ani ar fi încasat 313,8.
[ link extern ]