Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Venituri impozabile in ccc
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Venituri impozabile in ccc

Buna seara! Sunt in ccc, copilul va face 1 an in martie. Am lucrat la un magazin tip minimarket si planuiesc ca in aprilie sa ma intorc la munca, dar cateva ore pe zi, o data la cateva zile, cand primesc marfa sau lipseste una din colege. Cum pot proceda cu contractul de munca (este musai sa mi-l faca) astfel incat sa nu pierd indemnizatia? Exclud varianta stimulentului, pentru ca valoarea lui si a banilor luati de la munca ar fi mai mica decat indemnizatia. Va multumesc anticipat!
Buna ziua!
Am primit raspuns si la solicitarea facuta la Ministerul Muncii. Dumnealor spun ca indemnizatoa nu se suspenda atata timp cat contractul in baza caruia s-a intocmit dosarul pentru concediul de crestere copil ramane suspendat si nu se depaseste cuantumul stabilit de 6250 lei/an calendaristic.
In cazul in care se realizeaza venituri peste limita stabilita se va restitui diferenta dintre cuantumul indemnizatiei primite si stimulentul de insertie de care ar fi beneficiat doar pentru lunile in care aceste venituri au fost depasite.

Va multumesc pentru directiile in care m-ati indrumat pentru a ajunge la acest raspuns.